Przesiewy plantacji buraka cukrowego są konieczne z powodu uszkodzeń upraw buraka cukrowego przez szarka komośnika i bardzo silne wiatry – informują eksperci z Krajowej Spółki Cukrowej.
Warunki atmosferyczne panujące w tym roku wiosną nie we wszystkich rejonach sprzyjają rozwojowi młodych plantacji buraka cukrowego. W wielu regionach konieczne są przesiewy plantacji buraka cukrowego.
Silny wiatr
Silny, porywisty wiatr, jaki wiał w trzeciej dekadzie kwietnia spowodował uszkodzenia plantacji w wielu rejonach kraju, zwłaszcza w centrum, na Kujawach i Pomorzu Zachodnim. Konsekwencją tego zjawiska była dodatkowa utrata wilgoci, której tej wiosny wyjątkowo brakuje na polach.
– W rejonie Cukrowni Nakło, Dobrzelin i Kruszwica wichury piaskowe i pyłowe wyrządziły znaczne szkody zwłaszcza na dużych areałach upraw, które nie były osłonięte roślinnością. Część delikatnych siewek buraka na takich plantacjach została wycięta przez wiejące wiatry, a część kiełkujących roślin zasypana przez naniesiony piasek – wyjaśniają doradcy KSC.
Żerowanie szarka komośnika
Dodatkowo część plantatorów zmaga się z uszkodzeniami wyrządzonymi przez szarka komośnika.
– Należy stale monitorować plantacje sprawdzając stopień uszkodzenia roślin i w razie potrzeby stosować zabiegi ochrony insektycydowej (Karate Zeon 050 CS, Proteus 110 OD, Cyperkill Max 500 EC) – radzą specjaliści KSC.
Przesiewy plantacji buraka cukrowego
Eksperci KSC dodają, że dokładna lustracja pola pomoże w oszacowaniu skali zjawiska i podjęciu decyzji o ewentualnym przesiewie części lub całej plantacji.
Redakcja AgroNews, fot. KSC