Ardanowski o izbach rolniczych: wieś potrzebuje silnych reprezentantów

– Izby rolnicze jako jedyna organizacją są reprezentantem wszystkich rolników. Zależy mi na tym, aby w wyborach do izb, które odbędą się w lipcu, wieś delegowała najlepszych swoich przedstawicieli – powiedział wczoraj w Białymstoku minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Jan Krzysztof Ardanowski, Izby Rolnicze, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Krzysztof Jurgiel

Wczoraj w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona roli izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa. W spotkaniu z udziałem Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, uczestniczyli także: wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poseł Krzysztof Jurgiel, europarlamentarzysta Karol Karski, radny wojewódzki Paweł Wnukowski, Mirosław Borowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa i delegaci Podlaskiej Izby Rolniczej, a także podlascy rolnicy.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że izby rolnicze są i powinny nadal być jedyną organizacją, reprezentującą wszystkich rolników w Polsce.

Jego zdaniem, obecnie “wielu działaczy chłopskich występuje przeciwko izbom rolniczym, bo uważają, że “są zbędnym elementem struktury reprezentacji polskiego rolnictwa”.

– Ja się z tym nie zgadzam – powiedział jasno Ardanowski.

Minister dodał jednak, że nie wszystko, co działo się w ostatnich latach w izbach rolniczych mu się podobało.

– Mam tu na myśli ogromne uzależnienie izb rolniczych od PSL-u – powiedział.

– Natomiast ja uważam, że izby rolnicze powinny być organizacją, która przede wszystkim reprezentuje obiektywnie, dysponując dużą wiedzą, reprezentuje mieszkańców wsi, w szczególności rolników. To jest ważniejsze niż klejenie się do jakiejś opcji politycznej. Ale może trzeba było tych lat błędów, by to zrozumieć – wskazał Ardanowski.

Jego zdaniem izby maja przed sobą wiele zadań, bo jako jedyna organizacja są reprezentantem wszystkich rolników. Odniósł się także do lipcowych wyborów izb.

– Zależy mi na tym, aby podczas lipcowych wyborów do izb rolniczych wieś delegowała najlepszych swoich przedstawicieli, najbardziej kompetentnych i  przygotowanych – powiedział.

Zdaniem Ardanowskiego, w dyskusji o przyszłości izb rolniczych należy zwiększyć kompetencje izb, by mogły współdecydować o przyszłości polityki rolnej w kraju.

Z kolei według Krzysztofa Jurgiela, jednego z inicjatorów i koordynatorów poniedziałkowej konferencji, zmiany w funkcjonowania samorządu rolniczego są niezbędne.

– Trzeba wrócić do przedwojennej idei izb rolniczych, polegającej na tym, że ich zadaniem jest przygotowanie rolnika do wykonywania zawodu rolniczego. A więc powierzenie izbom doradztwa rolniczego – podkreślił. – Eksperci wyrażają opinie, że izbom należy poszerzyć kompetencje na wzór niemiecki czy francuski. Jednak pamiętajmy, że w ślad za kompetencjami idzie też większa odpowiedzialność.

Poseł Jurgiel zaznaczył także, że niezbędna również jest ściślejsza współpraca samorządu rolniczego z rządem.

Kamila Szałaj, fot. PUW Małgorzata Sawicka

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE