W wielu regionach konieczne przesiewy plantacji buraka cukrowego

Przesiewy plantacji buraka cukrowego są konieczne z powodu uszkodzeń upraw buraka cukrowego przez szarka komośnika i bardzo silne wiatry – informują eksperci z Krajowej Spółki Cukrowej.

Przesiewy plantacji buraka cukrowego, burak cukrowy, szarek komośnik, KSC, Krajowa Spółka Cukrowa

Warunki atmosferyczne panujące w tym roku wiosną nie we wszystkich rejonach sprzyjają rozwojowi młodych plantacji buraka cukrowego. W wielu regionach konieczne są przesiewy plantacji buraka cukrowego.

Silny wiatr

Silny, porywisty wiatr, jaki wiał w trzeciej dekadzie kwietnia spowodował uszkodzenia plantacji w wielu rejonach kraju, zwłaszcza w centrum, na Kujawach i Pomorzu Zachodnim. Konsekwencją tego zjawiska była dodatkowa utrata wilgoci, której tej wiosny wyjątkowo brakuje na polach.

– W rejonie Cukrowni Nakło, Dobrzelin i Kruszwica wichury piaskowe i pyłowe wyrządziły znaczne szkody zwłaszcza na dużych areałach upraw, które nie były osłonięte roślinnością. Część delikatnych siewek buraka na takich plantacjach została wycięta przez wiejące wiatry, a część kiełkujących roślin zasypana przez naniesiony piasek – wyjaśniają doradcy KSC.

Żerowanie szarka komośnika

Dodatkowo część plantatorów zmaga się z uszkodzeniami wyrządzonymi przez szarka komośnika.

– Należy stale monitorować plantacje sprawdzając stopień uszkodzenia roślin i w razie potrzeby stosować zabiegi ochrony insektycydowej (Karate Zeon 050 CS, Proteus 110 OD, Cyperkill Max 500 EC) – radzą specjaliści KSC.

Przesiewy plantacji buraka cukrowego

Eksperci KSC dodają, że dokładna lustracja pola pomoże w oszacowaniu skali zjawiska i podjęciu decyzji o ewentualnym przesiewie części lub całej plantacji.

Redakcja AgroNews, fot. KSC

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − 2 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE