We wtorek wzrosty powróciły na giełdowy rynek zbóż i oleistych

Unijne i amerykańskie kontrakty na kukurydzę oraz pszenicę odrobiły wczoraj część dużej poniedziałkowej przeceny. Wsparciem dla notowań zbóż był kolejny zakup dużej partii amerykańskiej kukurydzy przez Chiny. Tym razem Państwo Środka kupiło 680 tys. ton tego zboża pochodzącego z nowych zbiorów. Od piątku łącznie Chiny zakontraktowały ponad 3 mln ton kukurydzy pochodzącej z USA.

We wtorek wzrosty powróciły na giełdowy rynek zbóż i oleistych
We wtorek wzrosty powróciły na giełdowy rynek zbóż i oleistych

Tymczasem soja ustanowiła wczoraj swój nowy rekord, a olej sojowy ustanawia go dzisiaj. W przypadku najbliższej serii na soję ceny są najwyższe od września 2012, a olej sojowy jest w środę (sesja nocna w Chicago) najdroższy w historii notowań (podobnie jak olej palmowy w Kuala Lumpur).

Z odbicia na rynku soi i olejów roślinnych korzystał unijny rzepak. Sierpniowy termin dostawy podrożał we wtorek ponad 11 euro do 543,25 eur/t, co jest najwyższą wyceną tej serii kontraktu. Przypominam, że dużo wyżej notowana była seria majowa, która wygasła z końcem kwietnia.

Dziasiaj (12.05.2021) USDA opublikuje aktualizację miesięczną prognoz podaży i popytu, która uwzględni zapewne silny popyt eksportowy na amerykańskie zboża oraz negatywny wpływ pogody na drugi zbiór kukurydzy w Brazylii. Amerykanie zaprezentują też pierwszą prognozę na nowy sezon (2021/22). Raport ukaże się o godzinie 18:00 naszego czasu, stąd giełda w Paryżu będzie miała tylko 0,5 godziny na reakcję.

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 11.05.2021
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 11.05.2021

Andrzej Bąk – eWGT

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 18 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE