WeFarm4EU. Europejscy rolnicy włączają się w debatę przedwyborczą

Na trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rolnicy i zrzeszające ich spółdzielnie oraz organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca, udostępnili manifest zatytułowany „WeFarm4EU”, zachęcając całą rolniczą społeczność Europy do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach.

W tym szczególnie trudnym politycznie czasie – zarówno dla Europy, jak i dla świata – rolnictwo jest rozwiązaniem dla wielu społecznych, politycznych, środowiskowych i gospodarczych wyzwań. Organizacje znajdujące się w Brukseli wiedzą, że silna Europa nie może istnieć bez silnego rolnictwa.

Dzieląc się w Brukseli koncepcją WeFarm4EU, sekretarz generalny Copa i Cogeca – Pekka Pessonen – podkreślił: „Nadchodzący cykl polityczny (2019-2024) posiada potencjał do określenia kształtu europejskiego modelu rolnictwa na kolejne pokolenia. Będziemy musieli przeprowadzić trudne debaty na temat zastępowalności pokoleń, niskiego przychodu gospodarstw, przyszłych praktyk rolnych, niestabilności rynku oraz skutków zmiany klimatu. Jesteśmy świadomi tych trudnych tematów i gotowi je podjąć oraz stawić czoła nadchodzącym zmianom. Przez ostatnie 60 lat Wspólna Polityka Rolna była spoiwem scalającym europejskie projekty i rolnictwo. Poziom ambicji przyszłej Komisji i nowego Parlamentu wobec rolnictwa będzie dobrym wskaźnikiem siły europejskiego projektu oraz jedności państw członkowskich.”

Manifest opublikowany przez Copa i Cogeca opisuje wyjątkową rolę, jaką odgrywają rolnicy w spółdzielniach rolnych, przedstawia ich ambicje i środki, które są potrzebne do osiągnięcia celów. Skupia się on na czterech kluczowych problemach dotyczących przyszłości sektora (eng. WeFarm4Future), ochrony środowiska (eng. WeFarm4Planet), gospodarki (eng.WeFarm4Growth) i dynamiki społeczności lokalnych (eng. WeFrarm4Community).

Coraz większym wyzwaniem będzie zapewnienie pożywienia dla blisko miliarda ludzi, które będzie bezpieczne, w rozsądnej cenie, zrównoważone i dobrej jakości. W ciągu najbliższych lat wielu europejskich rolników przejdzie na emerytury. Unijny sektor rolnictwa musi być dla ich następców bardziej atrakcyjny niż był kiedykolwiek wcześniej! W związku z tym koniecznym będzie, aby unijni decydenci skupili się na poprawieniu przychodów rolników, a także pozwolili im w pełni wykorzystywać potencjał „pochłaniaczy” dwutlenku węgla oraz promotorów biogospodarki w służbie z walką ze zmianami klimatu.

Europejscy rolnicy, właściciele lasów oraz spółdzielnie potrzebują UE, która zapewni im dostęp do najnowszych technologii oraz zasobów agronomicznych opartych na nauce. Potrzebują także odpowiednio ambitnej agendy w zakresie polityki handlowej, która będzie otwierać przed nimi nowe rynki zbytu. Jest to szczególnie ważne w kontekście brexitu.

Jako komentarz do kolejnych kroków p. Pessonen powiedział: „Wkrótce po wyborach nowi eurodeputowani oraz komisarze będą musieli rozpocząć prace nad politykami o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości rolnictwa, które będą wykraczać poza zasięg WPR. Ze wspomnianego manifestu wynika, że rolnictwo powinno być w centrum wielu agend unijnych polityk, m.in. tych dotyczących inwestycji i konkurencyjności, biogospodarki, badań i innowacji oraz przyszłej polityki handlowej. Bardzo ważnym jest, aby nasi przyszli przedstawiciele rozumieli znaczenie i różnorodność europejskiej wspólnoty rolniczej. Dla wielu nowych posłów do Parlamentu Europejskiego rolnictwo może nie być częścią rodzinnego dziedzictwa. Po wyborach, oraz w czasie trwania nowej kadencji, trzeba będzie wykonać wiele pracy, odbyć wiele dyskusji i debat, aby walczyć ze skutkami nagonki, której ofiarą jest rolnictwo i aby walczyć z propozycjami zbyt uproszczonych rozwiązań. Z tego powodu rozpoczynamy kampanię wokół manifestu.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 9 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE