KE: w 2019 roku wzrośnie produkcja mleka

Prognozy Komisji Europejskiej zakładają wzrost produkcji mleka w 2019 roku.

rolnik, krowa, pogłowie bydła, mleko, produkcja mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Z informacji Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka wynika, że na koniec 2018 roku pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej było o 1,6 proc. niższe niż przed rokiem. Należy pamiętać, że wielu producentów bydła w ubiegłym roku odczuło skutki suszy, która miała negatywny wpływ na podaż pasz.

– Producenci mleka zwiększyli udział koncentratów w mieszankach paszowych, co powoduje zwiększenie wydajności jednostkowej krów mlecznych – wyjaśnia Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

W 2019 roku wzrośnie produkcja mleka

Komisja Europejska prognozuje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku skup mleka będzie o 1 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2018 roku. Jednak w drugiej połowie roku zakładając, że warunki pogodowe będą normalne, produkcja mleka powinna wzrosnąć o 0,7 proc. do 167,3 mln ton.

Z prognoz wynika, że na ceny mleka pozytywnie wpłynie światowy popyt na produkty mleczne oraz brak zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku, które w zeszłym roku spędzały sen z powiek wszystkim z branży mleczarskiej.

W 2018 roku globalna wymiana handlowa produktami mleczarskimi była o 3 proc. wyższa niż w 2017 roku.

– Dzięki temu Unia Europejska pozostaje największym eksporterem tych produktów, z 32 proc. udziałem w handlu światowym – wyjaśnia Śmigielska.

Redakcja AgroNews, na podst. PFHBiPM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here