Widoczne spadki na rynku mleka!

W marcu br. utrzymały się niewielkie spadkowe tendencje cen skupu mleka. Według danych GUS w tym czasie za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali średnio 150,31 zł, tj. o niespełna 1% mniej w relacji miesięcznej, nadal jednak o prawie 20% więcej w relacji rocznej.

 

\"\"

 

Jednocześnie cena ta była o 34% wyższa od średniej ceny notowanej w marcu w ciągu ostatnich pięciu lat. Największe spadki w skali miesiąca (sięgające 3%) odnotowano w województwie świętokrzyskim (147,64 zł/hl) oraz lubelskim (143,18 zł/hl). W Małopolsce oraz województwie śląskim i pomorskim obniżki wyniosły 2% m/m, zaś w pozostałych regionach nie przekraczały 1%.

Co więcej, w zachodniopomorskim ceny skupu wzrosły o około 1% m/m do 161,39 zł/hl. W ostatnim okresie zmienia się regionalne zróżnicowanie cen skupu mleka. W marcu br. najwyższe ceny, przekraczające 160 zł/hl, zaobserwowano na zachodzie kraju, tj. w województwie zachodniopomorskim (podobnie zresztą jak przed rokiem) i dolnośląskim.

Dotychczasowy lider, Podlasie, spadł natomiast na ósme miejsce. Zmniejsza się też dystans pomiędzy regionami gdzie notuje się najniższe ceny (świętokrzyskie, małopolskie), a średnią ceną w kraju. W marcu 2013 r. rolnicy w tych województwach za litr surowca otrzymywali około 10% mniej niż przeciętnie w kraju, zaś w marcu br. różnica ta zmniejszyła się do 5%. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here