Więcej mleka mimo suszy. Ale wzrostu cen nie widać

Choć ceny mleka pozostawiają wiele do życzenia, a gospodarze mają problem z wyżywieniem krów, eksperci oceniają, że produkcja tego surowca będzie wyższa niż w roku ubiegłym. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście zniesienie limitów produkcji mleka.

 

\"rolnictwo,

 

– Skup mleka systematycznie rośnie, chociaż wolniej niż w 2014 r. Ocenia się, ze produkcja mleka w 2015 r. będzie większa o 0,6 proc., a jego skup o 2,4 proc. w wyniku decyzji podjętych w roku ubiegłym – ocenia Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W sierpniu pomimo suszy rolnicy dostarczyli 941,7 mln litrów, czyli o 2,4 proc. mniej niż w lipcu, ale o 3,2 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku.

Jak ocenia Instytut w efekcie zwiększonych dostaw surowca zakłady mleczarskie zwiększyły w lipcu produkcję wielu przetworów, zwłaszcza pełnego mleka w proszku, mleka i śmietany skondensowanej, serów dojrzewających, serów pleśniowych i proszkowanych, masła i tłuszczów mlecznych, jogurtów i innych fermentowanych napojów mlecznych oraz mleka płynnego przetworzonego.

Czytaj także:

KRIR: producenci mleka powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku VAT
ARR: ceny mleka lekko wzrosną


Mleko coraz tańsze

Ceny mleka od kilku miesięcy sukcesywnie spadają. Dziś producenci mleka mogą liczyć na niewiele ponad złotówkę za litr w skupie. A są też takie spółdzielnie, które oferują jedynie 70 gr za litr.

Przyczyn tak złej sytuacji jest wiele. Po pierwsze globalny popyt na produkty mleczarskie jest ograniczony, a po drugie cały czas utrzymuje się rosyjskie embargo. Nie bez znaczenia jest też likwidacja kwot mlecznych. Odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane, podaż tego surowca stale rośnie, również w Polsce.

W sierpniu tego roku za 1 hl mleka surowego płacono średnio 107,81 zł, tj. o 0,6 proc. mniej niż w lipcu i o 15,9 proc. mniej niż przed rokiem. Jak szacuje IERiGŻ, "w pierwszych ośmiu miesiącach br. przeciętny poziom cen skupu mleka wyniósł 114,55 zł/hl i był o 19,2 proc niższy niż w analogicznym okresie 2014 r."

Widoki na lepsze?
Producenci mleka liczą na jak najszybszy wzrost cen, ale analitycy nie pozostawiają wątpliwości. Zdaniem Agencji Rynku Rolnego, ceny mleka w skupie wzrosną najwcześniej pod koniec roku. Bardziej ostrożni są eksperci z IERiGŻ, którzy wzrost prognozują dopiero w drugiej połowie 2016 roku.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. K.Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here