Więcej na pasze z motylkowych

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w trosce o stabilizację zaopatrzenia produkcji zwierzęcej w Polsce w białko paszowe i w związku z rosnącymi cenami na śrutę sojową oraz ubożeniem gleb w próchnicę postuluje o zwrócenie się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o coroczne rejestrowanie dokładnych danych o powierzchni uprawy i corocznym udziale w strukturze zasiewów poszczególnych gatunków roślin motylkowatych.

Komisja wnosi także o uruchomienie kredytów preferencyjnych na skup roślin strączkowych z dopłatą z budżetu, uwzględnienie w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 znaczącego wsparcia upraw roślin strączkowych i ich wykorzystania do produkcji pasz oraz rozważenie zwiększenia wsparcia specjalnego upraw roślin strączkowych z obecnych 100 euro do 150 na hektar i uniezależnienie wysokości tego wsparcia od powierzchni zasiewów, co przyczyni się do stabilizacji dochodów z tej produkcji.

Zdaniem Komisji należy również rozważyć zwiększenie wysokości wsparcia dla tych roślin strączkowych, które mają największe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa białkowego Polski.

Komisja postuluje także o wsparcie przez rząd rozwoju systemu rynkowego roślin strączkowych w Polsce w zakresie: wykreowania nowej, konkurencyjnej marki produktów spożywczych, przeprowadzenia i sfinansowania kampanii marketingowej budowanych marek produktów, promowania rozwoju produkcji jednorodnego surowca roślin strączkowych oraz systemu obrotu opartego na zróżnicowanych kanałach dystrybucji ze szczególnym uwzględnieniem internetowej platformy handlowej.

Zdaniem Komisji ważne jest także kontynuowanie badań nad ulepszeniem i wykorzystaniem roślin strączkowych jako krajowych źródeł białka roślinnego z uwzględnieniem wstępnych wyników programu wieloletniego 2011 – 2015. 7.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here