Wielka akcja Europolu. Ogromne ilości podrobionych pestycydów wykryto w 7 krajach

Europol odkrył 190 ton nielegalnych środków ochrony roślin. Działania w ramach  międzynarodowej akcji „Silver Axe” zostały przeprowadzone w głównych portach i na lotniskach w siedmiu krajach unijnych: Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Słowenii, Hiszpanii i Holandii.

 

\"rolnictwo,

 

– To jest kolejny przykład skutecznego działania Europolu. Wykrycie tak dużej ilości substancji jest wynikiem ciągłego rozwoju współpracy między europejskimi organami ścigania a sektorem prywatnym, czyli producentami – powiedział Wil van Gemert, zastępca dyrektora ds. operacji w Europolu.

Operacja „Silver Axe” miała na celu wykrycie podrobionych pestycydów, w tym naruszeń praw własności intelektualnej (znaków towarowych, patentów i praw autorskich), a także walkę z nielegalnym handlem środkami ochrony roślin.

Czytaj także:
Będą cięcia w środkach ochrony roślin. Producenci protestują

Problem się nasila
Zjawisko handlu podrobionymi środkami ochrony roślin rośnie z roku na rok. Europol szacuje, że handel takimi produktami stanowi ok. 10 proc. światowego  rynku. Z kolei z danych PSOR wynika, że nielegalne środki mogą stanowić nawet 15 proc. rynku w Polsce, co oznacza, że ich wartość wynosi aż 250-375 mln zł.

Kamila Szałaj, fot. dreamstime.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here