Na zdjęciu 1 widać, że dość niebezpiecznym momentem jest, kiedy kukurydza szpilkuje lub dostaje pierwszego liścia. Może nastąpić wtedy przy niskich temperaturach, a szczególnie, kiedy są przymrozki, uszkodzenie mrozowe. Przy dłuższych i wyższych przymrozkach może to doprowadzić do wypadania roślin. W takich przypadkach musimy uważać na stosowanie środków ochrony roślin, gdyż możemy dodatkowo wywołać szok chemiczny, co widać na zdjęciu 4.
Zdjęcie nr 1.
Zdjęcie nr 2. Przy kukurydzy, która ma 3-4 listki stres chłodów objawia się żółknięciem części środkowej. W takiej fazie roślina jest bardziej odporna na duże różnice temperatur.
Zdjęcie nr 3. Kukurydza prawidłowo nawożona szczególnie fosforem, oraz o właściwym ph 6, 5 – 7, 2 jest bardziej odporna na wiosenne chłody i przymrozki.
To poletka doświadczalne z różnymi odmianami prowadzone na Dni Kukurydzy – Skrzelew 2012 07 października.
Zdjęcie nr 4. Skutek stresu herbicydowego.
Zdjęcie nr 5. To sutek działania ploniarki, która jest siewcą grzybów np. głowni guzowatej. Na szczęście w Polsce nie robi dużo strat.
Zdjęcie nr 6. Prowadzone doświadczenie siewu kukurydzy w mulcz. Widać, że wschody są dobre, kondycja roślin również, działanie herbicydów dobre (Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha) jedynie, co widać skutki działania niskich temperatur. Jest szansa, aby ograniczyć koszty i wyeliminować orkę zimową oraz uprawki przedsiewne wiosną.
Zdjęcie nr 7. To efekt zachwaszczenie rośliną uprawną – prosem, które jest chwastem uciążliwym jak widać środki doglebowe Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha nie działają na tą roślinę, trzeba będzie dodatkowo zastosować herbicydy takie jak na perz, ale a to znacznie podraża koszt uprawy. Unikać koszenie kukurydzy kombajnem, który wcześniej kosił proso, gdyż w takim przypadku kombajn staje się dobrym siewnikiem, a nie da się dokładnie oczyścić kombajnu z nasion prosa.
oprac. i fot. Tadeusz Szymańczak
Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych