Są już nowe przepisy regulujące rynek soków

Ukazała się nowa dyrektywa odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

\"\"

Jak wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA, tym samym sformalizowano wszystkie przepisy dotyczące jakości soków owocowych – przede wszystkim kwestii ich słodzenia oraz składu.

Dyrektywa powstała przede wszystkim w celu ochrony interesów konsumentów oraz poprawienia swobodnego przepływu soków owocowych i zawiera szczegółowe przepisy dotyczące produkcji, składu i etykietowania tych produktów.

Do najważniejszych zmian w nowej Dyrektywie należą zmiany dotyczące sposobu określania produktów – i tak na przykład w odniesieniu do produktów otrzymywanych z dwóch lub więcej gatunków owoców, z wyjątkiem przypadków użycia soku cytrynowego lub soku z limonek nazwa produktu będzie zawierała wykaz użytych owoców, w porządku malejącym pod względem ilości zawartych soków owocowych lub przecierów, zgodnie z wykazem składników. W przypadku produktów otrzymywanych z trzech lub więcej owoców oznaczenie użytych owoców może jednak zostać zastąpione słowem „wieloowocowy” lub podobnym zwrotem lub liczbą użytych owoców.

Również uregulowana został kwestia dopuszczalnych dozwolonych składników – w tym również cukrów, których nie będzie już wolno dodawać, chyba, że w przypadku nektarów owocowych produkt będzie zawierał jedynie „naturalnie występujące cukry”.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here