Wiosenne obserwacje wegetacji kukurydzy

Na zdjęciu 1 widać, że dość niebezpiecznym momentem jest, kiedy kukurydza szpilkuje lub dostaje pierwszego liścia. Może nastąpić wtedy przy niskich temperaturach, a szczególnie, kiedy są przymrozki, uszkodzenie mrozowe. Przy dłuższych i wyższych przymrozkach może to doprowadzić do wypadania roślin. W takich przypadkach musimy uważać na stosowanie środków ochrony roślin, gdyż możemy dodatkowo wywołać szok chemiczny, co widać na zdjęciu 4.

\"\"
Zdjęcie nr 1.

\"\"
Zdjęcie nr 2. Przy kukurydzy, która ma 3-4 listki stres chłodów objawia się żółknięciem części środkowej. W takiej fazie roślina jest bardziej odporna na duże różnice temperatur.

\"\"
Zdjęcie nr 3. Kukurydza prawidłowo nawożona szczególnie fosforem, oraz o właściwym ph 6, 5 – 7, 2 jest bardziej odporna na wiosenne chłody i przymrozki.
To poletka doświadczalne z różnymi odmianami prowadzone na Dni Kukurydzy – Skrzelew 2012 07 października.

\"\"
Zdjęcie nr 4. Skutek stresu herbicydowego.

\"\"
Zdjęcie nr 5. To sutek działania ploniarki, która jest siewcą grzybów np. głowni guzowatej. Na szczęście w Polsce nie robi dużo strat.

\"\"
Zdjęcie nr 6. Prowadzone doświadczenie siewu kukurydzy w mulcz. Widać, że wschody są dobre, kondycja roślin również, działanie herbicydów dobre (Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha) jedynie, co widać skutki działania niskich temperatur. Jest szansa, aby ograniczyć koszty i wyeliminować orkę zimową oraz uprawki przedsiewne wiosną.

\"\"
Zdjęcie nr 7. To efekt zachwaszczenie rośliną uprawną – prosem, które jest chwastem uciążliwym jak widać środki doglebowe Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha nie działają na tą roślinę, trzeba będzie dodatkowo zastosować herbicydy takie jak na perz, ale a to znacznie podraża koszt uprawy. Unikać koszenie kukurydzy kombajnem, który wcześniej kosił proso, gdyż w takim przypadku kombajn staje się dobrym siewnikiem, a nie da się dokładnie oczyścić kombajnu z nasion prosa.

oprac. i fot. Tadeusz Szymańczak
Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics