Wirus Schmallenberg zbliża się do Polski

Groźny dla zwierząt wirus Schmallenberg zbliża się do Polski. Ogniska choroby zostały potwierdzone blisko naszej zachodniej granicy.

Włochy i Luksemburg to kolejne państwa, w których odnotowano przypadki zakażeń wirsuem Schmallenberg. Na liście tej znajdują się także Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Francja. Tym samym liczba krajów, które zmagają się z tą chorobą wzrosła do siedmiu.

Z danych opublikowanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że gatunki wrażliwe na wirus to bydło, owce, kozy. Obecność wirusa odnotowano również u samicy oraz płodu żubra.

Zarażone nowym wirusem zwierzęta rodzą zdeformowane lub martwe płody. U jagniąt, cieląt i koźląt występują artrogrypoza, hydrocefalia, małożuchwie, sztywność stawów stawów, kręcz szyi, skolioza. Stwierdzono także zmiany  u  noworodków z wadami  rozwojowymi.

Wirus jest wrażliwy  na  powszechnie  stosowane  środki dezynfekcyjne, a po upływie 30 minut w temperaturze ok. 30-60oC traci lub znacznie zmniejsza zakaźność.

Istnieje poważna obawa, że nowy wirus może mieć negatywny wpływ na unijny handel mięsem oraz żywcem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here