Od 4 stycznia do 3 lutego 2016 roku do unijnych magazynów wprowadzono ok. 90 tys. ton produktów wieprzowych w ramach mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Jak informują analitycy FAMMU/FAPA, około dwie trzecie całkowitego wolumenu miała być przechowywana przez okres 3 miesięcy. Większość z tej ilości pojawi się ponownie na unijnym rynku w ciągu 3 tygodni, począwszy od dn. 17 kwietnia br. Pozostała część wieprzowiny, przechowywana przez 4 lub 5 miesięcy, trafi do sprzedaży w drugiej połowie maja i w czerwcu.
Czytaj także:
KE zapowiada wsparcie dla rolników
W marcu ceny wieprzowiny w UE zaczęły rosnąć z uwagi na wzmożony popyt przed Świętami Wielkanocnymi.
– Pojawienie się na rynku mięsa z magazynów w kwietniu i maju może jednak odwrócić tą tendencję. Wolumen, który trafi do sprzedaży będzie równy 3% miesięcznej produkcji unijnej. Jeśli popyt wewnętrzny i zagraniczny tego nie wchłonie, ceny wieprzowiny zaczną ponownie obniżać się. Spowoduje to zwiększenie nacisków na Komisję Europejską na wznowienie mechanizmu prywatnego przechowywania – przewidują eksperci FAMMU/FAPA.
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zapowiedział, że rozważy propozycję wprowadzenia nowego systemu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com