Advertisement

Wniosek o zniesienie strefy niebieskiej na powiecie szamotulskim i poznańskim w Brukseli

W dniu 8.09.2020 r. z inicjatywy Pana Macieja Bieńka, II Wicewojewody Wielkopolskiego odbyło się kolejne spotkanie w sprawie bieżącej sytuacji związanej z ASF na terenie województwa wielkopolskiego.

Ze strony WIR, zgodnie z rekomendacją Prezesa Walkowskiego, udział w spotkaniu wzięli Pan Stanisław Ciesielski oraz Pan Andrzej Przepióra. Obecna była również Pani Jolanta Nawrocka, Członek Zarządu KRIR. W pierwszym wystąpieniu Pan doktor Andrzej Żarnecki, Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu w dniu 07.09.2020 r. przez stronę polską (MRIRW) wniosku do Komisji Europejskiej o zniesienie strefy niebieskiej na terenie części powiatu poznańskiego oraz szamotulskiego.

Naukowcy ustalili, co wpływa na szerzenie się ASF wśród dzików

Nie wiadomo ile czasu zajmie KE podjęcie decyzji

Przypominamy, że o zniesienie tej strefy występowaliśmy jako Wielkopolska Izba Rolnicza do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Złożenie takiego wniosku było możliwe na podstawie przeprowadzenia szeregu testów i badań zarówno trzody chlewnej w strefie jak i dzików padniętych na tym obszarze. Wymagało to od wojewódzkiej inspekcji weterynaryjnej bardzo dużego wysiłku organizacyjnego oraz finansowego, za co w imieniu rolników serdecznie dziękujemy służbom weterynaryjnym. Doktor Żarnecki nie był w stanie określić, jaki będzie efekt tego wniosku i ile czasu zajmie KE podjęcie decyzji.

Na plus sytuacji w Wielkopolsce działa brak przypadków ASF wśród dzików natomiast na minus fakt, że w ocenie epizootycznej stosowanej przez Komisję Europejską, województwo wielkopolskie jest połączone w jeden klaster z województwem dolnośląskim oraz lubuskim, gdzie w ostatnich dniach wystąpiły pojedyncze ogniska ASF. Pan Stanisław Ciesielki podniósł wątek ciągle zbyt dużej populacji dzików w środowisku, brak intensywnych polowań oraz chęci niektórych kół myśliwskich do redukcji populacji tego gatunku.

Konieczność rekompensowania rolnikom ze strefy niebieskiej strat finansowych

Jako Wielkopolska Izba Rolnicza wskazaliśmy również na konieczność rekompensowania rolnikom ze strefy niebieskiej strat finansowych, co jest zgodne z odpowiedzią KE na nasze wystąpienie w tej sprawie. Dzięki tym strefom handel z innych obszarów Polski i Wielkopolski może odbywać się normalnie. W trakcie dyskusji poruszono również kwestię małych gospodarstw trzodowych, które nie stosują się do zasad bioasekuracji.

Rolnicy oraz WODR zadeklarowali chęć pomocy takim rolnikom poprzez szkolenia oraz sfinansowanie kosztów działań związanych z bioasekuracją. Zwrócono również uwagę na niespójność niektórych przepisów i działań. Na przykład rolnicy są zachęcani czy wręcz zmuszani do siania poplonów, które przyciągają dziki pod ich gospodarstwa. Wsparcie produkcji ekologicznej oraz sprzedaży bezpośredniej i przetwarzania wieprzowiny w gospodarstwach też może sprzyjać rozwojowi wirusa.

Przedstawiciel ARiMR wskazał, że niestety zakończyły się nabory wniosków na działania mające na celu walkę z ASF czy rekompensatę strat ponoszonych przez rolników. Na koniec spotkania doktor Żarnecki zadeklarował, że służby weterynaryjne bardzo szybko zakończą procedury związane z złożeniem wniosku o zniesienie drugiej strefy niebieskiej, na powiecie leszczyńskim. Wskazał również, że Wielkopolska może być przykładem walki z ASF. To między innymi dzięki takim działaniom jak budowa płotów, poszukiwanie padłych dzików czy uruchomienie laboratorium w Poznaniu udaje się ograniczyć zasięg choroby w środowisku i w chlewniach.

Źródło: WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Makabryczny wypadek. Dwaj mężczyźni odnalezieni w szambie

Wczoraj na jednej z posesji w Szczebrzeszynie policjanci odnaleźli ciała dwóch mężczyzn. Odnaleziono je w nieczynnym już zbiorniku na nieczystości. Obaj to mieszkańcy Szczebrzeszyna...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE