Wojciechowski na komisarza. Jest oficjalna lista kandydatów

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj oficjalnie listę kandydatów na komisarzy nowej kadencji. Natomiast podział tek ma ogłosić dziś przyszła szefowa nowej KE Ursula von der Leyen.

komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, Ursula von der Leyen,

Przedstawicielem Polski jest w tym zestawieniu były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, wobec którego unijny Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi postępowanie.

Unijna procedura tworzenia KE

Teraz Rada UE ma przyjąć przedstawioną wczoraj (9 września) listę, która potem zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Po dzisiejszym wystąpieniu Ursuli von der Leyen, podczas którego ma ona ogłosić podział tek i sposób organizacji pracy nowej KE, Parlament Europejski w jednym głosowaniu przyjmie lub odrzuci całe kolegium komisarzy.

Przed tym głosowaniem odbędą się jednak przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach PE. Nie jest to tylko czcza formalność, bo w przeszłości europosłom zdarzało się odrzucić niektóre kandydatury. Wreszcie – w ostatnim etapie procedury – Rada Europejska formalnie powoła nową Komisję Europejską.

Pełna lista kandydatów na unijnych komisarzy

Austria: Johannes Hahn (w KE od 2010 r.); Belgia: Didier Reynders; Bułgaria: Mariya Gabriel (dotychczasowa komisarz ds. gospodarki cyfrowej); Chorwacja: Dubravka Šuica; Cypr: Stella Kyriakidu; Czechy: Věra Jourová (dotychczas komisarz ds. sprawiedliwości); Dania: Margrethe Vestager (komisarz ds. konkurencji w KE Jeana-Claude`a Junckera); Estonia: Kadri Simson; Finlandia: Jutta Urpilainen; Francja: Sylvie Goulard; Grecja: Margaritis Schinas (dotychczasowy rzecznik KE); Holandia: Frans Timmermans (dotychczas wiceszef KE, komisarz ds. rządów prawa); Irlandia: Phil Hogan (dotychczas komisarz ds. rolnictwa); Litwa: Virginijus Sinkevičius; Luksemburg: Nicolas Schmit; Łotwa: Valdis Dombrovskis (wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. euro); Malta: Helena Dalli; Polska: Janusz Wojciechowski; Portugalia: Elisa Ferreira; Rumunia: Rovana Plumb; Słowacja: Maroš Šefčovič (w KE od 2010 r.); Słowenia: Janez Lenarčič; Szwecja: Ylva Johansson; Węgry: László Trócsányi i Włochy – Paolo Gentiloni.

Na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (tzw. szefa unijnej dyplomacji) Rada Europejska, w porozumieniu z wybraną w lipcu (większością 387 głosów na sesji plenarnej PE) przewodniczącą z Niemiec, Ursulą von der Leyen, wyznaczyła Hiszpana Josepa Borrella (przewodniczącego PE w latach 2004–2007).

Nowa KE już bez Wielkiej Brytanii

Na liście przyszłych komisarzy UE zabrakło kandydata z Wielkiej Brytanii. Brytyjskie Przedstawicielstwo Zjednoczonego Królestwa przy UE wyjaśniło, że powodem jest brexit, który ma nastąpić z końcem przyszłego miesiąca. Nie wiadomo jednak czy data ta nie ulegnie zmianie.

„Ponieważ Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską w dniu 31 października 2019 r., w dniu 25 lipca premier ogłosił w Izbie Gmin, że nie wyznaczymy komisarza reprezentującego Zjednoczone Królestwo w nowej Komisji i że nie ma to na celu powstrzymania UE od mianowania nowej Komisji. Niniejszym oficjalnie potwierdzam, że zgodnie z oświadczeniem premiera Zjednoczone Królestwo nie wyznaczy kandydata do kolegium komisarzy na lata 2019-2024” – głosi pismo od stałego przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa przy UE.

KE ws. postępowania OLAF: Szanujemy zasadę domniemania niewinności

“OLAF jest niezależny. Będziemy szanować tę niezależność i zasadę domniemania niewinności” – oświadczyła wczoraj rzeczniczka KE Mina Andreewa w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o postępowanie OLAF ws. dwojga kandydatów do KE: Janusza Wojciechowskiego i Sylvie Goulard. Podkreśliła przy tym, że tworzenie nowej KE zawsze jest „delikatną sprawą”. “Musimy mieć pewność, że najlepsi ludzie obejmą odpowiednie teki w Komisji” – wyjaśniła Andreewa.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), o czym przypomniały w piątek media, prowadzi postępowanie wobec polskiego kandydata do KE (ws. domniemanych nieprawidłowości w zwrocie kosztów podróży w wysokości ponad 11 tys. euro) oraz francuskiej kandydatki do Komisji Sylvie Goulard (która miała zwrócić PE 45 tys. euro za bezpodstawne opłacanie swojej asystentki w czasie, gdy już dla niej nie pracowała). Według „Le Monde” sprawa Goulard we Francji jest wciąż niezamknięta i odpowiednie organy badają fikcyjną pracę asystentów w PE. Dochodzenia wobec Francuzki – podobnie jak wobec Polaka – prowadzi też OLAF.

OLAF: Postępowanie nie oznacza nieprawidłowości czy oszustwa

Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych potwierdził w poniedziałek PAP, że bada sprawę Wojciechowskiego. Służby prasowe  tej instytucji zastrzegły jednak, że sam fakt badania sprawy “nie oznacza, że zaangażowane osoby (podmioty) dopuściły się nieprawidłowości czy oszustwa” “OLAF w pełni szanuje domniemanie niewinności i prawo do obrony osób, których dotyczy dochodzenie” – cytują media oświadczenie unijnego urzędu.

Źródło: Barbara Bodalska | EurActiv.pl, fot. PiS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,621ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE