Wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. PO-KO: Ardanowski musi odejść

Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem PO-KO o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. Głosowanie nad wnioskiem zaplanowano na czwartek. 

rolnik, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, Dorota Niedziela, wotum nieufności, protest rolników

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie przedstawili uzasadnienie dla wniosku o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Jak mówiła Dorota Niedziela, argumentem za odwołaniem Ardanowskiego z funkcji ministra rolnictwa są m.in. środowe protesty producentów rolnych. “To już kolejne protesty rolników, którzy są zawiedzeni obietnicami, składanymi przez pana ministra Ardanowskiego” – powiedziała.

Protesty dowodzą że Ardanowski zawiódł m.in. sadowników, którzy “do dziś nie dostali pieniędzy za swoje jabłka”. “Na protestach są także producenci trzody chlewnej, którzy tracą co roku ogromne pieniądze, ponieważ minister Ardanowski, tak jak i minister Jurgiel (Krzysztof Jurgiel poprzednik Ardanowskiego w resorcie rolnictwa), nie dali sobie rady z ASF” – powiedziała Dorota Niedziela.

Jan Ardanowski nie poradził sobie też z problemem rynku wołowiny. “Minister tak naprawdę rozpętał wojnę handlową między Polską, a resztą krajów europejskich” – powiedziała Dorota Niedziela.

“Wszyscy rolnicy płacą za nieudolność rządów ministra Ardanowskiego” – dodała posłanka.

Efektem fatalnej polityki resortu rolnictwa jest też, zdaniem posłów PO, kwestia aukcji koni w stadninie w Janowie Podlaskim i innych stadnin koni, które – według nich – zostały zniszczone przez PiS w ciągu ostatnich czterech lat. “Minister wyrządził wiele zła polskim rolnikom, ale generalnie sprawił, że ta gałąź polskiej gospodarki straciła, mimo bardzo wielu deklaracji przedwyborczych PiS, że rolnictwo będzie priorytetem” – podkreślała Dorota Niedziela.

Stwierdziła, że minister Ardanowski “ma tylko dwie +zasługi+: jedną, że pan premier Morawiecki poznał stodoły, ścierniska czy smak twarożku i drugą, że od 30 lat środowisko rolne nie było tak podzielone”.

“Minister Ardanowski powinien odejść jak najszybciej, a dowodem tego, że nawet politycy PiS nie mają argumentów na jego obronę jest to, że debata za jego odwołaniem ma się odbyć w godzinach nocnych” – dodał rzecznik prasowy Jan Grabiec.

PiS murem za Ardanowskim

Politycy PiS bronią ministra Ardanowskiego. Zdaniem posłów tej partii wniosek o odwołanie ministra powstał na zamówienie totalnej opozycji i nie jest merytoryczny.

– Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski doprowadził do tego, że ASF została po raz pierwszy ograniczona. Odzyskujemy rynki zbytu polskiej wołowiny, a polskie rolnictwo staje się coraz bardziej nowoczesne – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Redakcja AgroNews, na podst. PO, Sejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here