Wrzesień z rekordową ilością rejestracji ciągników. Powód? Zaskakujący

Liczba rejestracji ciągników rolniczych we wrześniu tego roku była rekordowo wysoka. Zarejestrowano 1278 sztuk, a więc o 114 proc. więcej niż przed miesiącem. Wzrost jest również wyraźny w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015 – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"rolnictwo,

 

Przed rokiem zarejestrowano o 47 proc. ciągników mniej niż obecnie. W sierpniu tego roku 597 sztuk, a więc o 114 proc. mniej. Skąd zatem tak znaczny wzrost?

– Wrześniowy wynik nie wiele ma wspólnego z realną sprzedażą ciągników. W związku ze zmianą obowiązującej normy emisji spalin ponad połowa maszyn została zarejestrowana na regony. To typowy zabieg, który pozwala przedłużyć życie ciągników niespełniających wchodzącej normy. W kolejnych miesiącach rejestrowane teraz maszyny wpadną do rejestru traktorów używanych, a rynek nowych traktorów powróci do poziomu 500-600 sztuk – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Zamieszanie na podium

Wrześniowym rekordzistą pod względem zarejestrowanych traktorów była firma New Holland, odnotowano bowiem rejestrację 237 ciągników tego producenta. W porównaniu do sierpnia tego roku jest to wzrost o 114 proc., w ujęciu rocznym producent niebiesko-białych ciągników również odnotował wzrost – o 47 proc.. Na drugim miejscu w rankingu producentów uplasował się Zetor z wynikiem 164 nowych rejestracji. Czeskie traktory we wrześniu tego roku rejestrowano o 281 proc. częściej, niż w miesiącu poprzedzającym. W ujęciu rocznym Zetor osiągnął rejestrację wyższą o 55 proc. Trzecią marką, która odnotowała najwięcej rejestracji we wrześniu tego roku była Kubota, z wynikiem 123 zarejestrowanych ciągników rolniczych. Japońskie ciągniki wybierano o 186 proc. częściej niż w sierpniu, natomiast różnica w porównaniu do września 2015 roku wyniosła 38 proc. na korzyść września 2016 roku.

W klasyfikacji modeli dominacja New Holland

Najchętniej rejestrowanym modelem ciągnika rolniczego we wrześniu tego roku był New Holland T6.165, odnotowano bowiem 61 rejestracji tego modelu. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 10 sztuk, a więc o 84 proc. mniej niż we wrześniu. Drugim najpopularniejszym modelem był T6.175 pochodzący z tej samej stajni. We wrześniu sprzedano 55 ciągników o tym oznaczeniu, dla porównania w sierpniu zarejestrowano ich 8. Trzecim najchętniej wybieranym modelem w ubiegłym miesiącu był Claas ARION 620 II, zarejestrowano 46 takich ciągników, w sierpniu tego roku zarejestrowano 6 takich ciągników.

Województwa nie zaskakują

We wrześniu 6 województw przekroczyło sprzedaż na poziomie 100 sztuk, w miesiącu ubiegłym taką ilość rejestracji odnotowano tylko w jednym regionie – na Mazowszu. Tym razem Wielkopolska była województwem gdzie rejestracja nowych ciągników rolniczych była najwyższa, we wrześniu 2016 roku do rejestru wpadło tam 251 traktorów. Mimo że w omawianym miesiącu na Mazowszu odnotowano 48 proc. wzrost sprzedaży, co daje 153 rejestracje, województwo to spadło na drugą lokatę. Trzecie miejsce przypadło kujawsko-pomorskiemu, na terenie którego dokonano 129 rejestracji. W sierpniu w tym województwie sprzedano 52 ciągniki, co oznacza że wrześniowa sprzedaż była o 148 proc. wyższa.

Redakcja AgroNews, fot. Kubota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here