Wspólna Polityka Rolna – końcowy etap negocjacji

Rozmowy na temat kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej wchodzą w końcowy etap. Doprecyzowania wymagają już tylko bardzo szczegółowe elementy przyszłej WPR.

Grzegorz Puda, Minister rolnictwa i rozwoju wsi

Minister Grzegorz Puda, rozmawiał  z minister rolnictwa Portugalii Marią do Céu Antunes, która w obecnym półroczu przewodniczy pracom Rady UE.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydencji portugalskiej, w związku z faktem, iż podczas ostatniego, majowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli i trwającego równocześnie tzw. super-trilogu nie osiągnięto kompromisu w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wiele kluczowych kwestii pozostało nieuzgodnionych.

Finał prac nad reformą WPR w czerwcu

Spotkanie miało na celu przedstawienie priorytetów Polski w zakresie reformy WPR, określenie głównych rozbieżności w podejściu do niektórych rozwiązań oraz zbliżenie stanowisk, tak, aby umożliwić prezydencji sfinalizowanie prac nad reformą WPR w czerwcu br.

Rozmowy miały charakter techniczny, gdyż na obecnym, końcowym etapie negocjacji doprecyzowania wymagają już tylko bardzo szczegółowe elementy przyszłej WPR.

Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie

Minister Grzegorz Puda wyraził swoje poparcie dla Prezydencji w jej dążeniu do osiągnięcia kompromisu. Niemniej jednak zaznaczył, że Polsce zależy szczególnie na instrumentach, które mają duże znaczenie w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych, utrzymania różnorodności unijnej produkcji rolnej, miejsc pracy w rolnictwie oraz zrównoważonych systemów produkcji. Tym samym, nie zaakceptujemy rozwiązań, które nie będą korzystne dla polskich rolników, utrudnią wdrażanie zreformowanej WPR lub przyczynią się do zwiększenia obciążeń biurokratycznych.

Musimy zagwarantować państwom członkowskim większą elastyczność, co pozwoli ograniczyć ryzyko niewykorzystania i utraty środków. Nie jest również uzasadnione dodawanie zapisów, które będą skutkowały nierównym traktowaniem państw członkowskich – podkreślił na zakończenie spotkania minister Puda.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × trzy =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,230SubskrybującySubskrybuj

IJHARS: całkowity brak oznakowania opakowań warzyw, owoców i ziemniaków

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków. Objęto nią 334 podmioty, w tym 226 sklepów i...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE