Jakie zastosowanie i parametry ma wełna mineralna? Jak definiuje serwis www.domki.net.pl, "pod pojęciem wełna mineralna kryje się zarówno wełna kamienna, jak i szklana.
Wełna kamienna:
- produkowana jest z bazaltu
- wytapiana w temperaturze ponad 1 400°C
Wełna szklana:
- wykonana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej
- wytapiana w temperaturze około 1 000°C
Parametry techniczne jak i użytkowe wełny mineralnej zależą od jej struktury (zaburzona, równoległa lub prostopadła do płaszczyzny płyt), Zastosowanych dodatków jak i gęstości objętościowej wyrobu. Z jednego metra sześciennego kamienia lub szkła otrzymuje się około 60 m3 gotowych wyrobów z wełny mineralnej.
Najważniejsze właściwości materiałów izolacyjnych to:
- izolacyjność cieplna
- reakcja materiału na ogień
- zdolność tłumienia hałasu
- zachowanie pod wpływem wilgoci
Typy wyrobów
Wyroby wykonane z wełny mineralnej mogą różnić się kształtem, wykończeniem i parametrami użytkowymi jak i właściwościami mechanicznymi.
Zgodnie z PN-23116:1997 dzielą się one na:
- wypełniające (W) – nie przenoszą żadnych obciążeń poza własnym ciężarem. Stosowane najczęściej do izolacji poddaszy, ścian szczelinowych, szkieletowych ścianek działowych itp.; wypełniają szczelnie przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji budynku.
- obciążone (O) – mogą być równomiernie obciążone małą siłą. Takich płyt najczęściej używa się jako podkładowe warstwy ocieplenia dachów.
- specjalne (S) – są odporne na znaczne obciążenia mechaniczne. Zaliczają się do nich płyty fasadowe, jak i wierzchnie płyty dachowe układane bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe. Wyroby przeznaczone do zastosowania specjalnego muszą mieć określone parametry. Płyty fasadowe – wytrzymałość na rozciąganie siłą prostopadłą do powierzchni 10-15 kPa. Płyty dachowe wierzchnie – naprężenie ściskające przy obciążeniu równomiernym i 10% odkształceniu względnym powyżej 40 kPa".
Wełna mineralna jest znaczącym materiałem w budownictwie.
Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu