Dach XXI wieku

Jak wygląda dach XXI wieku? Jak czytamy na www.e-dach.pl, "wszechogarniający wyścig technologiczny, w którym udział biorą producenci materiałów budowlanych i któremu poddają się inwestorzy, jest efektem olbrzymiego zapotrzebowania na tanie w budowie i eksploatacji budynki.

Coraz więcej osób, które decydują się na budowę domu poszukuje rozwiązań pozwalających na ograniczenie kosztów związanych z zakupem materiału, jego montażem, ewentualnym serwisem i czasem realizacji. Kolejne istotne zagadnienie to zwrot kosztów poniesionej inwestycji. Mówimy tutaj o zastosowaniu wszelkiej maści rozwiązań, które pozwolą nam na przestrzeni kilkunastu lat odzyskać znaczną część zainwestowanych środków.

Należałoby jeszcze wspomnieć o kwestii komfortu mieszkania. I tak pod dach naszego domostwa wkraczają technologie jeszcze do niedawna będące w sferze marzeń. Z powodzeniem zastępują dobrze znane i od lat stosowane materiały i rozwiązania.

Systemem odzyskiwania wody deszczowej
System odwodnienia dachu to nie tylko rynny. Coraz częściej inwestorzy rozbudowują systemy rynnowe,  korzystając z instalacji odzyskujących wodę deszczową. Z jednej strony pomaga to rozwiązać problem odprowadzenia wody z połaci, z drugiej zaś pozwala na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, redukując jej zużycie nawet o połowę. Wodę deszczową można bowiem wykorzystać w zastępstwie wody czystej w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej, czyli toalety, pisuary, pralki i zmywarki. Specjalne systemy zbiorników magazynujących wodę umieszczane pod ziemią lub na powierzchni wyposażone w pompy umożliwiają wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu, mycia kostki przed domem i mycia samochodu. Istnieje również możliwość przefiltrowania wody deszczowej, tak by była zdatna do spożycia. Jednak taka instalacja wymaga zastosowania specjalnych filtrów i lamp UV.

Kolektory słoneczne
Dostępne są pod postacią płaskich paneli słonecznych bądź zestawów rur próżniowych. Ich głównym zadaniem jest absorbowanie promieniowania słonecznego, które następnie wykorzystane jest do ogrzania wody użytkowej, wspomagania ogrzewania wody w instalacji c.o. lub instalacjach basenowych. Energooszczędność kolektorów związana jest z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy – taki system pokrywa do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę, pozwalając inwestorowi na częściowe uniezależnienie się od zmiennych cen energii. Kolektory można zamontować na gotowym już dachu, balkonie, elewacji, tarasie czy nawet na dachu budynku gospodarczego. Zaleca się montaż na powierzchniach o minimalnym kącie nachylenia 15° w najbardziej nasłonecznionym miejscu dachu po stronie południowej lub południowo-zachodniej. Przed zakupem zestawu kolektorów słonecznych dobrze jest zasięgnąć porady projektanta instalacji lub eksperta z firmy zajmującej się montażem kolektorów, który pomoże wyliczyć optymalną powierzchnię kolektora dla danego budynku.

Nowoczesne okna dachowe
Dziś okno dachowe to przede wszystkim światło na poddaszu. Producenci okien prezentują bardzo szeroką gamę rozwiązań w oknach połaciowych. Dostępne są specjalne szyby samościemniające, odporne na uderzenia i brud. Rolety i moskitiery pozwalające przewietrzyć lub odizolować poddasze od warunków panujących na zewnątrz za naciśnięciem jednego guzika. Ramy okienne ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi pozwalają na zdalną obsługę okna i jego akcesoriów bez poboru prądu, a specjalne okna po otworzeniu pełnią funkcję balkonu. Zadaniem okien połaciowych jest też wentylacja pomieszczeń, dlatego też wyposażane są przez producentów w nawiewniki z czujnikami wilgotności powietrza, które automatycznie dobierają ilość wentylowanego powietrza.

Dachówki fotowoltaiczne
Kształtem przypominają zwykłe dachówki, jednak ich wierzchnia warstwa zastąpiona jest panelem fotowoltaicznym. Występują w modułach złożonych z kilku paneli. Ich rolą jest absorbowanie promieniowania słonecznego, a następnie zamiana go na prąd. Taki system jest dosyć skomplikowany – konieczne jest zastosowanie akumulatorów oraz przetworzenie i zmagazynowanie energii elektrycznej. Mimo to zyskuje coraz więcej zwolenników, dzięki bardzo wysokim uzyskom i wydajności.

Producenci dachówek solarnych poddają je w fazie produkcji najliczniejszym testom pod kątem warunków, w jakich będą później pracować. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego to min. 1 kW/dobę, dlatego też wydajność sytemu fotowoltaicznego musi być tak dobrana, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Prefabrykowane kratownice

Drewniane kratownice prefabrykowane coraz częściej są stosowane jako konstrukcje dachów już nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale także w budownictwie jednorodzinnym. Nie zastępują one oczywiście tradycyjnych więźb dachowych, stanowią jednak alternatywę, dzięki której można zaoszczędzić materiał i pieniądze podczas budowy.

Złącza więźby dachowej muszą być trwałe i dokładne, ponieważ od nich zależy nośność całej konstrukcji. Podstawową zaletą kolczastych płytek łącznikowych jest to, że łączą elementy tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. O nośności tarcicy jako materiału konstrukcyjnego nie stanowi jej wytrzymałość, ale siła połączeń, jakie można uzyskać z niej przy wykonywaniu konstrukcji.

Dach na miarę XXI wieku to stabilna konstrukcja, której rola nie ogranicza się już tylko do ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Pokryty lekkimi blachami lub ciężką ceramiką stanowi integralną część systemu wentylacji, ogrzewania, nawadniania i generowania energii elektrycznej." Dach wykonany zgodnie z nową myślą technologiczną z pewnością będzie oszczędny.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE