Wybieramy dach

Dach stanowi niezwykle istotny element konstrukcji budynku, dlatego tak ważny jest jego odpowiedni wybór. Jak czytamy na www.e-dach.pl, "przy wyborze rodzaju dachu, dyskusyjne będą zawsze dwie kwestie natury subiektywnej, po pierwsze koszt wykonania dachu, po drugie, walory eksploatacyjne użytych materiałów. Jaka jest zależność tych dwóch elementów?

Koszt dachu będzie zależał od stopnia skomplikowania jego kształtu, co wpływa na ilość zużycia materiałów.
W przypadku dachu płaskiego łatwiej jest zaplanować dokładną ilość materiału pokryciowego do wyłożenia nieskomplikowanej powierzchni – to pozwala uniknąć błędu przy zakupie nadmiernej ilości materiału. W przypadku dachu bogatego w skosy pojawia się problem odpadów materiałów – trudno, bowiem wymierzyć dokładne ilości pokrycia, którego będziemy potrzebować. W przypadku dachu wielopołaciowego koszty te jeszcze bardziej wzrosną, jeśli materiał pokryciowy należy do droższych, dodatkowo zapłacimy więcej za robociznę.

Kształt dachu sygnalizuje określoną konstrukcję, im bardziej skomplikowany jest dach, wzrasta ilość niezbędnych detali konstrukcyjnych i izolacyjnych. Trzeba również wiedzieć, że nie na każdej więźbie można położyć ten sam rodzaj pokrycia dachowego, ze względu na jego ciężar. Dach, to niemały wydatek i poważne przedsięwzięcie, dlatego zanim wybierzemy jego formę – przeanalizujmy zalety i wady różnych typów dachów podczas eksploatacji, wstępnie wybierzmy materiał pokryciowy i w miarę precyzyjnie obliczmy jego potrzebną ilość, uwzględnijmy warunki klimatyczne miejsca budowy domu, szczególnie ważne jesienią i zimą. Każdy dach musi być zrobiony dokładnie i starannie, więc jego wykonanie trzeba powierzyć sprawdzonym fachowcom.
Dachy możemy sklasyfikować jako płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe, namiotowe, mansardowe, naczółkowe.

Dach płaski
Dachy płaskie są alternatywą do powszechnie spotykanych dachów wielospadowych. Nazwa – dach płaski – nie wskazuje na to, że jego powierzchnia jest idealnie pozioma. Połać "dachu płaskiego" jest nachylona pod niewielkim kątem (5-20 stopni) by woda z dachu spływała swobodnie do rynien lub do studzienek dachowych. Dach płaski to stosunkowo prosta konstrukcja, która występuje w dwóch odmianach – wentylowanej i niewentylowanej. Jak żaden inny, dach płaski można zaadoptować jako powierzchnię użytkową domu, np. w formie tarasu lub zielonego ogrodu.

Dach jednospadowy (jednopołaciowy, pulpitowy)
Wyglądem przypomina dach płaski i ma jedną połać dachu. Jedynie z pozoru jest bardzo prosty do wykonania, a dzieje się tak tylko wtedy, kiedy kąt nachylenia dachu jest niewielki. Jeśli poddasze pod takim dachem ma być użytkowe (chociażby w formie strychu), konstrukcja połaci staje się wielopłaszczyznowa. Zazwyczaj ten rodzaj dachu stosowany jest na przybudówkach bądź długich i wąskich budynkach, w których rozpiętość między ścianami nie przekracza 6 m.

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)
Ma dwie skośne połacie dachu. Konstrukcja dachu należy do prostszych w wykonaniu. Połacie dachu mogą tworzyć poddasze użytkowe, ale zależy to od kąta nachylenia połaci. Poddasze użytkowe wymaga zachowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy izolacją, a pokryciem dachu. Poddasze nieużytkowe stanowi samą w sobie, jedną wielką przestrzeń wentylacyjną.

Dach czterospadowy (kopertowy)
Konstrukcję takiego dachu tworzą cztery skośne połacie (najczęściej o tym samym kącie nachylenia), tworząc poddasze z większą ilością skosów, ale mniejszą powierzchnią użytkową. Ten model dachu charakteryzuje się dużą sztywnością. Dach czterospadowy może być wykonany na bazie wybranej konstrukcji (często stosowana jest płatwiowo – kleszczowa). Dwie połacie dachu (większe) są w kształcie trapezu, dwie mniejsze w kształcie trójkąta.

Dach wielospadowy (wielopołaciowy)
Ten rodzaj dachu tworzy wiele połaci w kształcie trapezów, trójkątów lub równoległoboków. Wszystkie połacie powinny mieć ten sam kąt nachylenia. Tego typu dach planuje się w budynkach o większej powierzchni, z dużą ilością pomieszczeń. By przestrzenie pod dachem wielospadowym były użyteczne i funkcjonalne, połacie powinny opierać się na ścianach kolankowych, a ich praktyczna wysokość powinna mieć co najmniej 115 cm. Jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych i droższych typów dachu do wykonania.

Dach namiotowy
Ma cztery skosy w kształcie trójkątów, w układzie przypominających formę piramidy.  Dachem tym przykrywa się budynek o rzucie poziomym – kwadratowym, lub wielobocznym, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe. Model namiotowy dachu zalicza się do prostszych w budowie, a najłatwiejszy do realizacji  występuje w konstrukcji płatwiowo – kleszczowej. Sposób ocieplania uzależniony jest od sposobu rozwiązania poddasza.

Dach naczółkowy

Jest niemal identyczny jak dach dwuspadowy, różnią go jedynie ścięte narożniki połaci, które tworzą tzw. naczółki (stąd nazwa dachu). W zależności od kąta nachylenia połaci, dach naczółkowy może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Można go wykonać w wybranej konstrukcji i w zależności od jej rodzaju jest prosta lub bardziej skomplikowana.
                                                                                   
Dach mansardowy
Może mieć dwie lub cztery połacie dachowe, a każda z połaci jest załamana pod innym kątem nachylenia (górna jest bardziej płaska, dolna bardziej stroma). Dach mansardowy stosowany jest głównie w przypadku poddasza użytkowego i pozwala na maksymalne wykorzystanie jego powierzchni poddasza. Pomieszczenia pod dachem mansardowym mają niewiele "niskiej przestrzeni". Kiedy patrzymy na dach wydaje się, że jest to konstrukcja prosta do wykonania. Nic bardziej mylnego. To jedno z trudniejszych przedsięwzięć podczas budowy domu, podlegające niezwykle ważnym kryteriom, które obejmują wytrzymałość dachu, jego szczelność i izolacyjność termiczną. Odpowiedzialna rola dachu znacząco wzrasta, kiedy poddasze dachu staje się użytkowe.

Rodzaj dachu jest wykończeniem bryły domu, więc nie jest sprawą obojętną jaki będzie miał kształt i wykończenie. Wszystkie szczegóły budowy dachu należy zaplanować na etapie projektu. Przy zaawansowanych pracach wznoszenia dachu, może okazać się, że na wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest już za późno." I tak najczęściej się dzieje.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykułKlonowane hamburgery
Następny artykułSztuka remontowania

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE