Wypłata zaliczek zagrożona? Problemy z systemem potwierdzają pracownicy ARiMR

Od 16 października ma ruszyć wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Okazuje się jednak, że może być problem z ich przekazaniem, gdyż system informatyczny ARiMR wciąż nie jest do końca sprawny. Minister Jurgiel uspokaja i zapewnia, że rolnicy dostaną pieniądze na czas.

\"rolnik,

Od 16 października rolnicy w całej Polsce powinni otrzymać 70-procentowe zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Okazuje się jednak, że ich wypłata może być zagrożona.

Na początku tego roku, portal WP, powołując się na wiarygodne źródła, poinformował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma opóźnienia w uruchomieniu systemu komputerowego.

Problemy z niestabilnością systemu potwierdzają także pracownicy ARiMR. Kilka dni temu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Gibała, przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników ARiMR poinformował, że w agencji od lat nie funkcjonuje sprawnie system informatyczny.

– Działa na 20-30 proc., a czasem nie chodzi – powiedział Gibała.

Przedstawiciele związku zawodowego pracowników ARiMR mówią wprost, że „tylko dzięki poczuciu odpowiedzialności, zaangażowaniu i wiedzy pracowników udaje się terminowo realizować płatności dla rolników”.

Jurgiel uspokaja

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel krótko ucina spekulacje wokół systemu IT ARiMR.

– System informatyczny agencji działa – powiedział minister podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Ale przyznaje, że obecnie prowadzone są prace nad jego dostosowaniem do obsługi wniosków o przyznanie dopłat. 

– Prace są na zaawansowanym poziomie, a terminy wdrożeń poszczególnych funkcjonalności, które zostały zakontraktowane, umożliwiają terminowe rozpoczęcie realizacji wypłat – zapewnia Jurgiel.

Czy wypłata zaliczek i dopłat jest rzeczywiście zagrożona? Okaże się to już za kilka tygodni, gdy na konta rolników wpłyną (lub nie wpłyną) przelewy.


Po raz pierwszy 70-procentowe zaliczki zostały wypłacone rolnikom w ubiegłym roku. Na konta rolników trafiło wtedy ok. 10 mld zł. Reszta środków w ramach dopłat bezpośrednich trafi do rolników od 1 grudnia.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here