Wystąpienie węgorka sosnowca w paletach składowanych na terytorium Polski

W listopadzie 2013 r. podczas badań monitoringowych wykryto, w paletach drewnianych składowanych w jednej z firm na terenie województwa mazowieckiego, nicienie z gatunku Bursaphelenchus xylophilus.

 

\"\"

 

Wyniki analiz morfometrycznych i molekularnych jednoznacznie wskazały na przynależność nicieni do gatunku Bursaphelenchus xylophilus. Wyniki te zostały dodatkowo potwierdzone przez urzędowe laboratorium fitosanitarne we Francji. Jest to pierwsze wykrycie tego organizmu w Polsce.

Bursaphelenchus xylophilus (węgorek sosnowiec) jest jednym z najgroźniejszych szkodników drzew iglastych na świecie i podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania na określonym materiale roślinnym (rośliny iglaste i drewno pozyskane z tych roślin), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. nr 46, poz. 272). Węgorek sosnowiec pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie był dotąd notowany wyłącznie na terenie Portugalii i Hiszpanii.

Czytaj także:
Rosja znów grozi….
Kolejna roślina genetycznie zmodyfikowana zakazana!
ANR podnosi stawki za użytkowanie państwowej ziemi!

Drzewa zasiedlone przez węgorka wykazują objawy choroby więdnięcia sosny, lecz bardzo często porażenie drzewa przebiega bezobjawowo. W skrajnych wypadkach B. xylophilus może doprowadzić do śmierci całego drzewa nawet po 30-40 dniach od chwili wniknięcia do wnętrza rośliny.

W związku z zaistniałą sytuacją Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od przyszłego roku nasili kontrole drewnianych materiałów opakowaniowych składowanych na terytorium kraju.

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here