Wyższa stawka VAT na napoje dobije sadownictwo. Organizacje protestują

NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20 proc. zawartością soku owocowego, z 5 proc. do 23 proc.

napój owocowy, VAT

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, który zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Istotą propozycji jest ograniczenie ilości towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu oraz oceną skutków regulacji zmiany mają być neutralne dla przedsiębiorców, konsumentów i budżetu.

W rzeczywistości planowane jest, aby koszty reformy systemu stawek VAT sfinansować z podniesienia stawki VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20 proc. zawartością soku owocowego.

Organizacje protestują

– Protestujemy, aby kosztami reformy obciążyć wyłączenie przedsiębiorców z branży przetwórstwa owocowo-warzywnego, rolników, sadowników i ogrodników. Jest to propozycja nieakceptowalna i dalece niesprawiedliwa – napisali związkowcy i pracodawcy w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wskazują, że znacząca podwyżka stawki VAT na napoje owocowe z zawartością, co najmniej 20 proc. soku owocowego z 5 proc. do 23 proc. oznaczać będzie zwiększenie ceny detalicznej napojów o ok. 18 proc. i w konsekwencji zmniejszenie sprzedaży napojów owocowych o nawet 50 proc., na rzecz gorszej jakości słodzonych napojów gazowanych niezawierających składników odżywczych występujących w owocach i warzywach.

Spadnie zapotrzebowanie na owoce

Zdaniem organizacji podwyżka stawki VAT spowoduje zmniejszenie produkcji napojów owocowych, co przełoży się na redukcję zatrudnienia w zakładach przetwórczych. Spadnie także zapotrzebowanie przemysłu na owoce o nawet 150 tys. ton rocznie, z czego 120 tys. ton jabłek.

– Apelujemy do Pana Premiera o wstrzymanie prac nad propozycją drastycznej podwyżki stawki VAT na napoje owocowe, która będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na przedsiębiorców z branży przetwórstwa owoców i warzyw, rolników oraz sadowników – napisali związkowcy i pracodawcy.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Lewiatan, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here