Wzrosły ceny większości produktów rolnych

Na rynku rolnym w lutym 2017 r., zarówno w skupie, jak i na targowiskach w skali miesiąca odnotowano wzrost cen większości podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem cen żywca wołowego i wieprzowego. W porównaniu z notowaniami w lutym 2016 r. na obu rynkach wzrosły ceny produktów rolnych z wyjątkiem cen jęczmienia. Ponadto w skupie zmalały ceny owsa i drobiu, a na targowiskach pszenicy i ziemniaków.

 

\"rolnictwo,

W ciągu roku najbardziej zdrożało mleko i trzoda chlewna

Najsilniejszy wzrost cen w ujęciu rocznym odnotowano w przypadku mleka (+21 proc. r/r). 

– Światowy rynek mleka znajduje się obecnie we wzrostowej fazie cyklu, która w naszej ocenie potrwa do III kw. 2017 r. W kolejnych miesiącach wzrost cen skupu mleka w Polsce ograniczany będzie jednak przez negatywny wpływ efektów sezonowych – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

 

\"rolnictwo,

 

Silny wzrost cen zaobserwowano również w przypadku trzody chlewnej (+17,9 proc. r/r).

– Jest on konsekwencją utrzymującego się silnego popytu na wieprzowinę ze strony Azji, w tym Chin, przy jednoczesnej ograniczonej podaży tego gatunku mięsa w UE, będącej jego największym eksporterem – komentuje Olipra.

Ceny produktów rolnych w lutym 2017 roku – kliknij, by zobaczyć

Wzrost cen odnotowano również w przypadku bydła (+3,9 proc. r/r). Ceny drobiu obniżyły się (-5,0 proc. r/r), pozostając pod wpływem nasyconego unijnego rynku oraz ograniczeń eksportowych na rynki trzecie związanych z występowaniem ognisk ptasiej grypy wśród głównych producentów drobiu w UE.

Zboża raczej nie zdrożeją

W lutym 2017 r. ceny pszenicy w skupie w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły do poziomu 66,16 zł/dt, tj. o 0,8 proc., ale w odniesieniu do lutego 2016 r. były wyższe o 3,1 proc. Na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 75,37 zł, tj. o 0,7 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o 1,0 proc. mniej niż przed rokiem.

Ceny żyta w skupie zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i analogicznym miesiącem poprzedniego roku nieznacznie wzrosły (o 0,8 proc.) do poziomu 56,22 zł/dt.  W obrocie targowiskowym ceny żyta wyniosły 60,10 zł/dt i były wyższe o 1,9 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 1,2 proc. w porównaniu z lutym 2016 r.

– Uważamy, że prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen zbóż w kolejnych miesiącach jest niskie z uwagi na nagromadzone w poprzednich latach ich wysokie światowe zapasy – mówi Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here