Wzrost cen w sklepach. Co zdrożało najbardziej?

Jak wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” sporządzonego przez UCE Research i Uczelni WSB Merito ceny w sklepach w marcu 2023 r. wzrosły rok do roku o 23,7 proc.- podaje EURACTIV.pl

Wzrost cen w sklepach. Co zdrożało najbardziej?

Autorzy raportu przeanalizowali ponad 88 tys. cen detalicznych stu najczęściej kupowanych produktów w ponad 37 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych. Wynika z nich, że w marcu br. ceny rok do roku poszły w górę o 23,7 proc. W lutym wzrost wyniósł 20,8 proc., w styczniu 20 proc., w grudniu 24,8 proc., a w listopadzie 25,8 proc.

Karma dla zwierząt podrożała najbardziej

Jak się okazało najbardziej w badanym okresie zdrożała karma dla zwierząt, która wyprzedziła warzywa, pieczywo, nabiał czy chemię gospodarczą.

Największe wzrosty cen

Karma dla zwierząt, która rok do roku zdrożała aż o 46,4 proc., jest produktem który zdrożał najbardziej. Cena pożywienia dla kotów wzrosła o 46,8 proc., natomiast dla psów o 46,1 proc. Jest to w duże mierze spowodowane wzrostem cen surowców wykorzystywanych do ich produkcji.

Drugie miejsce zajęły warzywa, które w marcu podrożały średnio o 39,6 proc. Najbardziej wzrosły ceny cebuli (68 proc.), marchwi (60,4 proc.) i papryki (59,1 proc.).

„Wzrost cen warzyw, podobnie jak owoców, był zapowiadany już w styczniu. Wynikało to bowiem głównie z ograniczonej możliwości dostaw np. z Hiszpanii czy Afryki. Duży wpływ na taką sytuację miała ograniczona produkcja, związana ze styczniowym atakiem zimy”, stwierdziła ekonomistka z Uniwersytetu WSB Merito dr Anna Semmerling.

Chleb zdrożał w tym okresie o 28,3 proc., a bułki o 26,9 proc.

Na trzecim miejscu natomiast znalazło się pieczywo ze wzrostem o 27,6 proc. rok do roku. Chleb zdrożał w tym okresie o 28,3 proc., a bułki o 26,9 proc. Marcin Luziński z Santander Bank Polska uważa, że w najbliższym czasie ceny pieczywa przestaną rosnąć w związku z obniżką cen zbóż i gazu, jednak według autorów raportu pieczywo będzie drożeć nadal, tyle tylko że trochę wolniej.

Niewiele mniej niż pieczywo zdrożał nabiał, bo o 27,3 proc. rok do roku. Tutaj największy wzrost cen zaliczyły jajka (38,3 proc.), jogurty (30,6 proc.), śmietany (30,5 proc.) i mleka (27,4 proc.).

GUS podał dane: SZOK! Inflacja najniższa od miesięcy

„Wzrost cen jaj to efekt wyższych kosztów produkcji m.in. pasz, energii, ale też silnego popytu zagranicznego. Kraje Europy Zachodniej borykały się z kryzysem produkcji jaj wywołanym głównie przez rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy. W efekcie wolumen eksportu jaj z Polski w 2022 r. zwiększył się o ponad 50 proc.”, zauważa Paweł Wyrzykowski, analityk sektora Food&Agri Banku BNP Paribas.

Pierwszą piątkę zamyka natomiast chemia gospodarcza, która rok do roku zdrożała o 26,8 proc. Najmocniej w tej kategorii wyróżnia się proszek do prania, którego cena wzrosła aż o 52,6 proc. Cena papieru toaletowa zwiększyła się natomiast o 38,6 proc.

Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics