Za mało pieniędzy na walkę z ASF w 2018 roku

Zdaniem samorządu rolniczego przewidziana w budżecie państwa kwota 28,5 mln zł na walkę z ASF w 2018 roku jest niewystarczająca. Wirus pojawia się w kolejnych województwach i prawdopodobnie przeniesie się na pozostałe regiony kraju.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, ministerstwo rolnictwa, ASF, specustawa, walka z ASF, Szmulewicz, KRIR

W 2018 roku resort rolnictwa przewidział o 3 mln zł więcej niż rok temu na wykrywanie i zwalczanie ASF. Jednak kwota 28,5 mln zł to, zdaniem samorządu rolniczego, za mało.

– Zarząd KRIR obawia się, iż kwota przewidziana na działania realizowane w Programie może okazać się niewystarczająca na prawidłowe i skuteczne jego funkcjonowanie – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Program wczesnego wykrycia zakażeń wirusem ASF do poprawki

To nie jedyne uwagi samorządu rolniczego dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2018 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

Przedstawiciele rolników zwracają uwagę, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, kampania informacyjna w tym zakresie powinna zostać poszerzona i przesłana do sołectw czy gmin, aby była dostępna ogółowi społeczeństwu, a nie tylko wybranym grupom.

Wskazano też na potrzebę przeszkolenia służby granicznej o konsekwencjach wwożenia na terytorium Polski surowych produktów wieprzowych. Ponadto wzmocnienie środków bioasekuracji powinno obowiązywać nie tylko na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą, ale także na granicy z Rosją i Litwą.

Również naszym zdaniem przewidziane w pkt 3.5 projektu dot.- sfinansowania i funkcjonowania 5 odłowni żywołownych – „sprawdzanie wielkości migracji dzików z terytorium Białorusi i ich ewentualnego zarażenia wirusem ASF„ powinno objąć tereny przygraniczne z Rosją, Litwą i Ukrainą – uważa KRIR.

Poza tym samorząd rolniczy uważa, że obowiązek pokrywania kosztów przez rolników zaopatrywania każdego przemieszczanych świń w świadectwa zdrowia na podstawie badania klinicznego, pomimo iż choroba ASF jest zwalczana z urzędu – jest nie do przyjęcia.

Ponadto zdaniem rolników, przy spełnianiu zasad bioasekuracji, dodatkowe wizyty lekarzy weterynarii mogą zwiększać ryzyko zawleczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na teren gospodarstwa i dlatego należy uczulić samych lekarzy weterynarii o bezwzględne przestrzeganie procedur bioasekuracji.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics