Jurgiel: rolnik może kupić ziemię rolną niezależnie od miejsca jej położenia

Rolnik indywidualny może nabywać grunty rolne niezależnie od miejsca ich położenia – tymi słóowami minister rolnictwa rozwiewa wątpliwości dotyczące kupna ziemi leżącej poza granicą gminy, w której mieszka dany rolnik.

rolnictwo, portal rolny, anr, KOWR, sprzedaż państwowej ziemi, sprzedaż ziemi cudzoziemcom, obrót ziemią, sprzedaż ziemi, Jurgiel, Karpiński

Niedługo miną dwa lata od wejścia w życie ustawy o obrocie ziemią. Ale ograniczenia płynące z tych przepisów budzą emocje do dziś. 

Poseł Włodzimierz Karpiński (PO) wystąpił niedawno z interpelacją do ministra rolnictwa w sprawie  kupna ziemi leżącej poza granicą gminy, w której mieszka dany rolnik.

– Zupełnie niezrozumiały dla mieszkańców wsi okazał się brak możliwości dokupienia ziemi, która leży poza granicami gminy, w której mieszkają. Dotyczy to nawet ziemi, która bezpośrednio przylega do gruntu potencjalnego zainteresowanego, lecz jest położona w sąsiedniej graniczącej wiosce – w innej już gminie. Ustawa tego typu transakcje wyklucza – pisze w interpelacji poseł Kamiński.

Minister rolnictwa odpowiedział jednoznacznie, że rolnik indywidualny w rozumieniu ustawy może nabywać grunty rolne niezależnie od miejsca ich położenia.

– Począwszy od 30 kwietnia 2016 r., co do zasady określonej w art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcami nieruchomości rolnych na rynku prywatnym mogą być wyłącznie rolnicy indywidualni, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo. Należy podkreślić, że warunki te muszą być spełnione łącznie. Dodatkowo, powierzchnia nabywanej przez rolnika indywidualnego nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład jego gospodarstwa rodzinnego nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych. Jeżeli osoba zainteresowana kupnem nieruchomości rolnej jest rolnikiem indywidualnym w rozumieniu ustawy (tj. spełnia kryteria) to może nabywać grunty rolne niezależnie od miejsca ich położenia – napisał w odpowiedzi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

I dodał, że nowelizacja ustawy regulującej obrót ziemią w Polsce nie przewiduje zmian w zakresie możliwości nabywania nieruchomości rolnych przez osoby, które mają miejsce zamieszkana w innej gminie niż położona jest nieruchomość do nabycia.

– W dalszym ciągu będą one miały taką możliwość – napisał minister.

oprac. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

  1. Szkoda, że Minister nie dodał, że tę możliwość w pewnym sensie ogranicza prawo pierwokupu, które przysługuje ANR, (teraz KOWR) w przypadku położenia nabywanej nieruchomości poza granicami gminy, w której prowadzimy gospodarstwo lub poza granicami gminy z nami sąsiadującej.
    Czyli „można, ale…”
    art. 3 ustęp 4 i ustęp 7 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics