Za nami kolejna mroźna noc. Czy państwo pomoże rolnikom?

W sadach i na polach biało. Za nami jedna z najzimniejszych nocy tej wiosny. Prawie w całej Polsce temperatury spadły poniżej zera. Miejscami nawet do -4°C. Rolnicy już liczą straty i zastanawiają się, czy mogą liczyć na pomoc państwa.

 

\"koń,

Przymrozki w prawie całej Polsce

Nad Polskę napłynęło arktyczne powietrze z północy. Dziś nad ranem prawie w całej Polsce był mróz.
Najzimniej było w Kielcach, Ostrołęce i Katowicach – 4°C. W centrum kraju i na wschodzie termometry zanotowały – 3°C. Przymrozków nie było jedynie na wybrzeżu oraz na zachodzie kraju. Działanie mrozu potęgował miejscami dość silny wiatr.

Starty w sadach i na polach

Tegoroczna aura dokucza szczególnie rolnikom. Pierwsza fala mrozu, która pojawiła się 17 kwietnia zdziesiątkowała sady i uprawy polowe. Kolejne mroźne nocne  wyrządziły jeszcze większe szkody. Jak duże? To będzie wiadomo dopiero za kilka tygodni, gdy komisje we wszystkich województwach je oszacują. Jednak już dziś rolnicy ostrzegają: owoców będzie dużo mniej. W złym stanie są także uprawy zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Nie dość, że mróz uszkodził rośliny, to jeszcze w wielu miejscach na polach stoi woda.

Komisje szacują straty

Póki co znamy dane z siedmiu województw, ale uwzględniają one okres do 4 maja. Zgodnie z tymi danymi szkody mrozowe wystąpiły na powierzchni 8345 ha w 2409 gospodarstwach. Obecnie komisje działają w 115 gminach.

Czy państwo pomoże rolnikom?

W związku z przymrozkami o pomoc do ministerstwa rolnictwa zwrócił się samorząd rolniczy i Związek Sadowników.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych oczekuje uruchomienia wsparcia w formie pomocy de minimis liczonej od hektara uprawy zniszczonej przez mróz oraz zabezpieczenia środków finansowych dla gminnych komisji szacujących straty.

Póki co resort rolnictwa nie odniósł się do tego wniosku. Przypomina tylko, że obecnie możliwe formy pomocy to skorzystanie z kredytów klęskowych i pomoc dla tych gospodarstw, które mają 70 procentowe straty w danej uprawie.

Informacja o stratach mrozowych w Sejmie

Dziś w Sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi informację na temat strat poniesionych przez producentów owoców w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here