Wzrosły apetyty na polskie zboża. Skok eksportu jest olbrzymi

W dwóch pierwszych miesiącach 2017 r. eksport głównych rodzajów zbóż z Polski wyniósł 1018 tys. t i był o prawie 25 proc. (202 tys. t) wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem – poinformowali analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

 

\"rolnictwo,

Kukurydza liderem

Do wzrostu eksportu zbóż ogółem najbardziej przyczyniła się większa sprzedaż za granicę kukurydzy.

– Wyniosła ona 293 tys. t, wobec 59 tys. t w dwóch pierwszych miesiącach 2016 r. Oznacza to zwiększenie wolumenu eksportu o 234 tys. t, czyli prawie pięciokrotne – wyjaśniają bankowi eksperci.

W tym samym czasie o prawie 19 proc. obniżyła się przeciętna cena jednostkowa eksportowanego ziarna kukurydzy, stąd też wartość wywozu była „jedynie“ czterokrotnie wyższa w relacji rocznej.

Większość eksportowanej przez nas kukurydzy trafia na rynek unijny.

W dwóch pierwszych miesiącach br. na pierwszym miejscu wśród odbiorów utrzymały się Niemcy, gdzie wywieziono z Polski 161 tys. t ziarna, co było wielkością ponad trzykrotnie większą niż przed rokiem. Na drugim miejscu pojawiła się Wielka Brytania z wielkością 45 tys. t (rok wcześniej nie odnotowano sprzedaży w tym kierunku). Za nią dość nieoczekiwanie, znalazła się Holandia, do której trafiło w analizowanym okresie 22 tys. t polskiej kukurydzy. Dopiero na ósmym i dziewiątym miejscu plasują się kraje pozaunijne – Mozambik, który zaimportował prawie 7 tys. t ziarna z Polski – oraz Senegal – 6 tys. t. Są to nowe rynki na mapie odbiorców kukurydzy z Polski – czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas.

Pszenica lepiej, jęczmień gorzej

Wzrost eksportu, choć tym razem niewielki, zanotowano również w przypadku pszenicy. W strukturze geograficznej w ujęciu wartościowym dominują Niemcy, ale w ujęciu ilościowym – Arabia Saudyjska. W styczniu i lutym eksport do naszego zachodniego sąsiada wyniósł 119 tys. t i był o 6 proc. niższy niż rok wcześniej. Z kolei do Arabii wysłaliśmy 120 tys. t ziarna, dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Na trzecim miejscu pojawił się wspomniany już wyżej Mozambik.

W przypadku pozostałych zbóż notuje się duży spadek sprzedaży zagranicznej. Największy dotyczy jęczmienia.

Redakcja AgroNews, fot. flicrk.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics