Za nami kolejny tydzień olbrzymich wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Piątkowa korekta spadkowa w Paryżu zmniejszyła nieco skalę tygodniowego wybicia notowań unijnych kontraktów. Mimo to wzrost był imponujący, ponieważ kontrakty na stare zbiory kukurydzy i pszenicy podrożały odpowiednio o 4,5% i 8,5%, a rzepak aż o 16,2%. Giełda w Chicago, po początkowym spadku, ostatecznie zamknęła piątek na plusie (wyjątek pszenica). Stąd tygodniowe wybicie notowań kukurydzy i pszenicy (12% i 8,9%) było jeszcze większe niż w Paryżu. Imponujący, bo ponad 7%, wzrost wykonała także soja.

Za nami kolejny tydzień olbrzymich wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych
Za nami kolejny tydzień olbrzymich wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Oznacza to, że rzepak (kanadyjski i unijny) wyceniany jest najwyżej w historii, a amerykańskie trzy główne kontrakty (kukurydza, pszenica i soja) oraz unijna kukurydza są najdroższe od 2013-14 roku (wykres kontynuacyjny serii najbliższej).

Kapitał spekulacyjny winduje notowania giełdowe zbóż i oleistych korzystając z nieidealnej pogody!!!

Długa pozycja spekulacyjna w kukurydzy jest rekordowa

Napięte bilanse starych upraw sprawiają, że jakiekolwiek problemy pogodowe wywołują teraz większe niż zazwyczaj reakcje uczestników rynku (głównie inwestorów spekulacyjnych). Tylko w czwartek 22-kwietnia fundusze spekulacyjne kupiły netto 72,5 tys. kontraktów na kukurydzę (150 tys. w tygodniu), 23 tys. na soję (55 tys. tym tygodniu) i 19 tys. kontraktów na pszenicę (35 tys. W tygodniu). Warto zwrócić uwagę, że długa pozycja spekulacyjna w kukurydzy jest rekordowa, stąd poprawa warunków pogodowych może wywołać odwrócenie trendu.

Deficyt opadów zaczyna być problemem

Świat potrzebuje olbrzymich zbiorów zbóż i nasion oleistych w nowym sezonie aby sprostać rosnącemu importowi ze strony Chin, ale też większemu popytowi na biopaliwa w USA (zmiana polityki Białego Domu). Tymczasem ostatnie prognozy areału zasiewów w USA pokazały wprawdzie wzrost obszaru przeznaczonego pod główne uprawy, ale był on znacznie mniejszy niż oczekiwano. Deficyt opadów (też fala nocnych spadków temperatury) zaczyna być problemem na północy USA, ale też we Francji. Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają mniejsze niż zwykle opady w Europie w kolejnych tygodniach. Ciągłe obawy dotyczą też poziomu produkcji drugiego zbioru kukurydzy w Brazylii z powodu mocno opóźnionych zasiewów.

Pomagał dodatkowo osłabiający się dolar

Sytuacja na giełdowym rynku może się diametralnie zmienić wraz z poprawą pogody i po publikacji rzeczywistych szacunków areału zasiewów w USA.

Amerykańskim kontraktom (ogólnie surowcom) pomagał dodatkowo osłabiający się dolar (-1% do euro w ostatnim tygodniu).

USDA potwierdził w piątek sprzedaż 336 000 ton kukurydzy w USA do nieznanych miejsc docelowych i kolejnych 136 680 ton do Gwatemali, a także 132 000 ton soi do Chin. Cała sprzedaż obejmowała jednak dostawy w nowym sezonie.

Wzrosty powróciły na giełdowy rynek zbóż i oleistych

Egipt, ogłosił w piątek przetarg na zakup pszenicy z dostawą w sierpniu. Wyniki oczekiwano są w tym tygodniu.

Źródło: e-WGT Andrzej bąk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzynaście − dwanaście =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE