Zaczęło się! GIW potwierdził kolejne ogniska ASF

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń o nr 2-5 w 2024 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 7 czerwca 2024 r., przeprowadzonych przez Krajowe Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Zaczęło się! GIW potwierdził kolejne ogniska ASF

Ognisko ASF nr 2 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko nr 3 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko nr 4 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Ognisko nr 5 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty 2024 – wnioski z sankcjami można składać do 26 lipca

Trwa kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych 2024. Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics