Zagrożone zboża i strączkowe. IUNG po raz kolejny stwierdził suszę

Po raz drugi w tym sezonie IUNG stwierdził występowanie suszy rolniczej. Zagrożone są zboża jare, ozime i rośliny strączkowe.

\"rolnik,


W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2017 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. – informuje IUNG.

Zagrożenie dla zbóż i roślin strączkowych

Susza wśród zbóż jarych występuje w 7 województwach kraju w 207 gminach (tj. w 8,35 proc. gmin Polski) obejmując 0,87 proc. krajowych gruntów ornych.

Wystąpienie suszy odnotowano również wśród zbóż ozimych. Występuje ona w uprawach zlokalizowanych w województwie lubelskim na glebach I kategorii podatności na suszę. Występująca susza w tych uprawach obejmuje 0,81 proc. wszystkich gmin kraju, 0,13 proc. gruntów ornych Polski.

Suszę odnotowano także w uprawach roślin strączkowych zlokalizowanych w województwie lubelskim na glebach I kategorii podatności na suszę. Susza w tych uprawach obejmuje 0,48 proc. wszystkich gmin kraju, 0,06 proc. gruntów ornych Polski.

Stan zagrożenia suszą określany jest dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

Na wschodzie mniej deszczu, na zachodzie więcej

Pierwsza dekada czerwca pod względem opadów atmosferycznych była bardzo zróżnicowana. Na wschodnich terenach kraju opady były bardzo małe od poniżej 5 do 10 mm.

Zdecydowanie większe odnotowano w zachodniej i w środkowej Polsce od 10 do 50 a miejscami nawet do ponad 60 mm. Natomiast w drugiej dekadzie na wschodnich terenach Polski a także na północy kraju wystąpiły stosunkowo duże odpady od 10 do ponad 60 mm. Na pozostałym obszarze kraju opady były mniejsze od 5 do 20 mm. Natomiast trzecią dekadę charakteryzowało największe ze wszystkich dekad tego miesiąca zróżnicowanie pod względem wielkości opadu. Południową część kraju charakteryzowały bardzo niskie opady od 5 do 10 mm, natomiast na bardzo dużym terytorium Polski środkowej i północnej odnotowano je w bardzo dużej obfitości od 40 do ponad 90 mm.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here