Załamanie w handlu cukrem

W okresie styczeń-czerwiec 2014 roku eksport cukru z Polski wyniósł 246,5 tys. ton, a jego wartość 121,3 mln euro. Oznacza to spadek r/r o odpowiednio 6 proc. wolumenowo i 24 proc. wartościowo. Natomiast import spadł w tym czasie o 13 proc. do 121,4 tys. ton, a jego wartość zmniejszyła się o 17 proc. do 68,6 mln euro – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA).

 

\"rolnictwo,
 

W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem pozostało więc dodatnie, wzrastając o 2 proc. r/r do 125,1 tys. ton przy jednoczesnym, 32 proc. spadku wartości do 52,7 mln euro.

– Przyczyn spowolnienia handlu cukrem należy upatrywać w kilku czynnikach. Przede wszystkim spadło spożycie cukru w kraju. W 2013 roku Polacy jedli o 1 proc. cukru w przeliczeniu na mieszkańca, w pierwszym kwartale 2014 roku spadek się pogłębił (-7 proc. r/r, a wobec całego 2013 roku aż o 15 proc. mniej). Silnie spadające ceny detaliczne cukru nie pobudziły spożycia. Można to wiązać ze zmianą sposobu życia (…) oraz konkurencją ze strony innych słodzików. Od dwóch lat polskim producentom nie udaje się zbyć całości nadwyżek produkcyjnych (cukru pozakwotowego), o czym świadczy wykorzystywanie mechanizmu przeniesienia. W UE jest wysoka nadprodukcja i trudno na tym rynku ulokować nadwyżki. W 2014 roku produkcja cukru w Polsce będzie nieco niższa. Te czynniki mogły mieć wpływ na ograniczenie wywozu cukru z kraju – napisano w raporcie.

Czytaj także:

Których zbóż jarych najwięcej? Wyniki oceny PIORiN
Rośnie liczba krów ocenianych
Sawicki o rolnikach: jesteście frajerami. Komentarze polityków i rolników
Produkcja mleka w Unii Europejskiej zwalnia
Polska nie odzyska 380 mln zł. Jest wyrok ws. systemu identyfikacji działek

Średnia wartość eksportu obniżyła się o 20 proc. do 492 euro/t, czyli do ok. 2,06 zł/kg. Głównym odbiorcą polskiego cukru w omawianym okresie były kraje unijne, gdzie trafiło 65 proc. wywozu. Do UE cukier sprzedawano średnio po 579 euro/t (-16 proc. r/r), czyli po ok. 2,42 zł/kg. Do krajów trzecich cukier trafiał średnio po 333 euro/t (-18 proc. r/r), czyli po ok. 1,39 zł/kg. Głównymi odbiorcami wśród krajów unijnych były Niemcy, Słowacja, Czechy i Litwa, a z krajów pozaunijnych Izrael, Kazachstan, Rosja i Egipt.

Cukier sprowadzano po średnio 565 euro/t (-4 proc.) r/r, bez rozróżnienia na cukier biały i surowy). Głównym dostawcą cukru do Polski były kraje trzecie, skąd zakupiono 71 proc. sprowadzonego cukru. Pozostała część pochodziła od unijnych partnerów. Z krajów trzecich cukier importowano po średnio 549 euro/t (-3 proc. r/r), czyli po ok. 2,3 zł/kg, a od unijnych partnerów po 605 euro/t (ok. 2,53 zł/kg). Najwięcej cukru sprowadzono z Sudanu i Zimbabwe (w ramach bezcłowego dostępu do wspólnotowego rynku) oraz z Niemiec.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: FGAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here