Zamiast wniosku o dopłaty wystarczy oświadczenie

Resort rolnictwa przygotował nowelizację ustawy o płatnościach bezpośrednich, która umożliwi w tym roku gospodarstwom do 10 ha złożenie oświadczenia zamiast wniosku o przyznanie dopłat. Warunkiem jest brak zmian we wniosku w porównaniu do ubiegłego roku.

oświadczenia zamiast wniosku o przyznanie dopłat, rolnik, rolnictwo, portal rolny, oświadczenie , wniosek o dopłaty bezpośrednie

– Celem projektowanych zmian jest przedłużenie na 2019 r. rozwiązań zastosowanych w 2018 r. polegających na umożliwieniu rolnikom ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) złożenie – zamiast wniosku o przyznanie tych płatności – oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku złożonego w poprzednim roku – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Z możliwości złożenia oświadczenia będą mogli skorzystać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły żadne zmiany mające wpływ na treść składanego wniosku.

Tak jak w 2018 r. złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności co w poprzednim roku. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia od 15 lutego do 14 marca na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2018 roku takie oświadczenia złożyło 400 tys. rolników, a więc blisko 1/3 ubiegających się o dopłaty bezpośrednie. W tym roku, jak szacuje ustawodawca, będzie podobnie, chociaż potencjalna liczba rolników, którzy mogliby złożyć oświadczenia to ok. 750 tys. osób.

Łącznie o dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here