Zasady przemieszczania ziemniaków wyprodukowanych w Polsce, do innych państw członkowskich UE

W związku z rozpoczęciem okresu zbioru wczesnych ziemniaków, który wiąże się również z rozpoczęciem okresu wzmożonego obrotu ziemniakami Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że, w przypadku przemieszczania ziemniaków innych niż przeznaczone do sadzenia tzw. towarowych (konsumpcyjnych, przemysłowych) wyprodukowanych na terytorium Polski do innych państw członkowskich Unii od dnia 15 lipca 2022 r., wymagane jest zaopatrzenie takich ziemniaków w paszporty roślin.

Zasady przemieszczania ziemniaków wyprodukowanych w Polsce, do innych państw członkowskich UE
Zasady przemieszczania ziemniaków wyprodukowanych w Polsce, do innych państw członkowskich UE

Paszporty roślin dla ww. ziemniaków, w celu ich przemieszczenia do innego państwa członkowskiego Unii, wydawane są przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN), po przeprowadzeniu badań potwierdzających, że ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.

Paszport roślin jest to dokument, który musi być dołączony do każdej jednostki handlowej (np. worek, worek typu big-bag, itp.) ziemniaków, a w przypadku transportu bulw luzem powinien być dołączony do dokumentu towarzyszącego przesyłce.

Ponadto bulwy ziemniaków tzw. towarowych powinny być także odpowiednio oznakowane numerem wpisu do rejestru (w przypadku Polski urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa) potwierdzającym, że bulwy były uprawiane przez urzędowo zarejestrowanego producenta lub pochodzą z urzędowo zarejestrowanych magazynów lub miejsc wysyłki. Jednocześnie w paszporcie roślin umieszcza się numer wpisu podmiotu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. W przypadku gdy bulwy przemieszczane są w opakowaniach które jednocześnie są jednostką handlową lub luzem z dołączonym paszportem do dokumentów towarzyszących przesyłce numer wpisu do rejestru jest już umieszczony na paszporcie roślin i nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania z tym numerem. Jednakże w sytuacji gdy paszport roślin dołączony jest do jednostki handlowej, która nie jest opakowaniem jednostkowym [np. 1 paszport umieszczony na palecie (jednostka handlowa) owiniętej folią stretch, na której znajduje się kilkanaście worków ziemniaka], dodatkowe oznakowanie numerem wpisu do rejestru powinno być umieszczone na każdym pojedynczym worku wchodzącym w skład tej jednostki handlowej.

Szczegółowe informacje, w tym „Wniosek o wydanie paszportów roślin” można uzyskać w jednostkach PIORiN: http://piorin.gov.pl/struktura/

UWAGA zmiany w naborze wniosków dla rolników, którzy sprzedali zboża po 14 kwietnia

Ulotkę oraz plakat zawierające informacje dotyczące przemieszczania do innych państw członkowskich UE ziemniaków wyprodukowanych w Polsce można znaleźć pod poniższymi linkami:

http://piorin.gov.pl/publikacje/ulotki/

http://piorin.gov.pl/publikacje/plakaty/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Będą zmiany w emeryturach rolniczych. KRIR z apelem do ministra

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS, aby składki płacone do ZUS były...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics