Zbierzemy dużo więcej ziemniaków, ale ich jakość będzie gorsza

Analitycy szacują, że tegoroczne zbiory ziemniaków w Polsce będą rekordowe. Producenci zbiorą ponad 9,8 mln ton,  czyli o 1 mln ton więcej niż w ubiegłym sezonie. Prognozy te może  jednak pokrzyżować pogoda, która w końcówce wykopków mocno daje się we znaki.

rolnictwo, portal rolny, ziemniaki, ceny ziemniaków, gus,

Zdaniem analityków wzrost zbiorów jest konsekwencją zarówno zwiększenia areału ich uprawy, jak i wyższych plonów, których poziom był determinowany pełnym zaopatrzeniem roślin w wodę podczas okresu wegetacji ziemniaków.

Deszcz może obniżyć zbiory

Jednak szacunki ekspertów mogą zostać nieco obniżone. Wszystko przez wyjątkowo deszczową w tym roku jesień.  Z powodu występujących podtopień na plantacjach w wielu regionach kraju, nie zostały zakończone jeszcze wszystkie zbiory ziemniaków.

– Jeśli w dalszym ciągu zbiór nie będzie możliwy, to należy ostateczne zbiory obniżyć o ok. 3-4 proc., czyli o ok. 350 tys. ton – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski, ekspert IERiGŻ.

Podtopienia plantacji ziemniaków dotyczą głównie północno-zachodniej i centralnej części kraju. Zebrane ziemniaki są nienajlepszej jakości i będą się źle przechowywać.

Ceny ziemniaków

Obecnie w dużym hurcie za ziemniaki pakowane w worki płaci się 0,23-0,30 zł/kg, lokalnie do 0,40 zł/kg. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków w ostatnim tygodniu października wyniósł 0,55 zł/kg i był o 10-15 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2016 r.

Krajowe ziemniaki w Broniszach osiągały cenę 0,30-0,50 zł/kg, w Poznaniu 0,47-0,67 zł/kg, w Lublinie 0,60-0,70 zł/kg, w Rzeszowie 0,50-0,80 zł/kg, we Wrocławiu 0,40- 0,60 zł/kg i w Łodzi 0,40-0,67 zł/kg.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here