Zbiory pszenicy miękkiej będą mniejsze niż przed rokiem. Prognozy KE

Zbiory pszenicy w unijnych krajach zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów tego ziarna będą w tym roku wyższe od przeciętnych, ale niższe niż rok temu – informują analitycy FAMMU/FAPA.
 

\"\"
 

– Średnie plony pszenicy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji tego gatunku, są oceniane obecnie na 7,38 t/ha wobec 7,48 t/ha w zeszłym sezonie i 7,16 t/ha w okresie ostatnich pięciu lat. Tegoroczne plony pszenicy w Niemczech, plasujących się na drugiej pozycji w rankingu unijnych producentów pszenicy, są szacowane na 7,67 t/ha wobec 8,64 t/ha rok wcześniej i 7,64 t/ha w ostatnich pięciu sezonach – szacuje FAMMU/FAPA.

Słabsze plony zapowiadają się także w Polsce.
Eksperci KE prognozują, że będzie to 4,27 t/ha w porównaniu do 4,97 t/ha w zeszłym roku i 4,32 t/ha w okresie ostatnich pięciu lat.

– Tegoroczne plony pszenicy w Wielkiej Brytanii mają być wyższe od średnich – 8,07 t/ha (5,58 t/ha rok wcześniej i 7,63 t/ha średnio w okresie pięciu lat). Dobre plony w stosunku do średniej (3,23 t/ha) odnotuje Rumunia – 3,46 t/ha. Będą one jednak niższe od zeszłorocznego wyniku – 3,65 t/ha – wynika z danych FAMMU/FAPA.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here