Zbiory soi w Brazylii pobiją rekord

Perspektywy zbiorów soi w Ameryce Południowej wydają się być obecnie niezwykle optymistyczne, bowiem mogą się one zakończyć na poziomie o 35,5 mln ton wyższym niż w 2012 r. i osiągnąć rekordowe 151,6 mln ton (+12%).- informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków FAMU/FAPA.

Prognozy te są oparte na wzroście areału o 5,2 mln do 52,5 mln ha oraz przy założeniu przeciętnie sprzyjającej pogody. Bez wątpienia plantatorzy zachęceni wysokimi cenami rynkowymi soi zwiększą jej areał zwłaszcza, że wzrosły koszty produkcji kukurydzy czy innych upraw, zatem ryzyko będzie mniejsze.

W Argentynie i Urugwaju pogoda była sprzyjająca dla siewów i wschodów od początku sierpnia br. jakkolwiek w Brazylii było sucho. Oil World prognozuje wzrost zasiewów soi w tym kraju na 2,3 mln ton, co może zaowocować zbiorami na poziomie 82 mln ton, co uczyniłoby Brazylię największym producentem soi na świecie. W Argentynie zasiewy mogą wzrosnąć o 2,5 mln ha do 20 mln ha, co przy plonach 1,5-1,6 t/ha może owocować zbiorami 56 mln ton. Również w Paragwaju, Boliwii i Urugwaju zbiory soi mogą być rekordowe. W br. w Ameryce Płd. soja ucierpiała z powodu suszy zwłaszcza w Brazylii, Argentynie i Paragwaju, co skutkowało istotną redukcją zbiorów.

Tymczasem do zbiorów soi w Ameryce Południowej tj. w okresie wrzesień’2012/luty’2013 świat staje wobec jej niedoborów. Produkcja w Stanach Zjednoczonych nie będzie w stanie zaspokoić światowego popytu, a jej globalny eksport w tym okresie spadnie o 8-9 mln ton wobec analogicznego okresu roku ubiegłego. Spowoduje to, że droga soja będzie miała najprawdopodobniej potencjał do dalszych wzrostów, jakkolwiek będą wahania, gdy od czasu do czasu gracze giełdowi będą realizować zyski. Dodatkowo popyt na soję ze strony Chin w okresie wrzesień’2012/luty’2013 nie będzie całkowicie zrealizowany, co zaowocuje redukcją jej importu o 4-5 mln ton wobec 27,5 mln ton w tym samym okresie przed rokiem.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here