Zbiory ziemniaków będą dużo niższe niż przed rokiem

– Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 6,7 mln t, tj. o 11 proc. mniej od zbiorów w 2018 roku – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w najnowszym raporcie “Rynek Rolny”.

ziemniaki, ceny ziemniaków, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Wiesław Dzwonkowski

Eksperci wyliczają, że plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 215 dt/ha i będą niższe o ok. 14 proc. od ubiegłorocznych. Póki co ceny ziemniaków w Polsce w bieżącym sezonie utrzymują się na rekordowo wysokim, jak na ten okres, poziomie, ale na rynku rośnie presja na ich spadek.

– Rynek dyskontuje bardzo słabe zbiory ziemniaków w Polsce z powodu suszy i jednocześnie napływające z Europy Zachodniej informacje o relatywnie dobrych zbiorach, zwłaszcza w odniesieniu do bardzo niekorzystnego pod tym względem 2018 r. – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

Instytut informuje, że na rynku dominują ziemniaki o drobnych bulwach poniżej 50 mm. Producenci, którzy dysponują ziemniakami dobrej jakości, o większym kalibrażu utrzymują bardzo wysokie ceny w swoich ofertach.

– Tak wysoki poziom cen może spowodować spadek popytu, gdyż konsumenci byli skłonni płacić bardzo wysoką cenę za ziemniaki wczesne, które są zwykle drogie w miesiącach letnich, ale po głównym zbiorze mogą nie zaakceptować tak drogiej oferty za ziemniaki, często nie najlepszej jakości – czytamy w raporcie.

Z raportu wynika, że obecnie ziemniaki w dużym hurcie w Polsce są najczęściej oferowane w cenach z przedziału 1,10-1,30 zł/ kg. Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków w pierwszym tygodniu października wyniósł 1,59 zł/ kg, wobec 0,78 zł/kg w analogicznym okresie poprzedniego roku. Krajowe ziemniaki na przełomie września i października w Broniszach osiągały cenę 1,33-1,50 zł/ kg, Łodzi 1,20-1,67 zł/kg, w Poznaniu 1,67-1,80 zł/kg, w Bydgoszczy 1,66 zł/kg, w Rzeszowie 1,60-2,00 zł/kg, w Lublinie 1,80-2,00 zł/kg i we Wrocławiu 1,30-1,40 zł/kg.

– W najbliższych tygodniach rynek ziemniaków w Polsce będzie pod presją podaży ziemniaków z nowych zbiorów i rosnącego importu, co może skutkować dalszym spadkiem cen, które w pierwszej połowie sezonu pozostaną jednak dwukrotnie wyższe niż przed rokiem – czytamy w raporcie.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IERiGŻ, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here