Zboża i kombajny idą z dymem. Jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu?

Nie ma dnia bez pożaru zboża i spalonego kombajnu. Tylko przedwczoraj ogień strawił maszyny i uprawy w trzech miejscowościach. Przy okazji przypominamy, jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu.

Jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu, rolnik, rolnictwo, portal rolny, pożar na polu, pożar kombajnu, pożar zboża na pniu,

Przed żniwami warto sprawdzić, jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu, fot. KPP SP Człuchów/Twitter

Żniwa w pełni. Niestety, utrzymujące się wysokie temperatury zwiększają zagrożenie pożarowe podczas żniw.

Dwa kombajny i kilka hektarów poszło z dymem

W miniony wtorek w powiecie nowotomyskim doszło do dwóch pożarów zboża.  Około godziny 15:30 pięć zastępów gaśniczych z JRG Nowy Tomyśl, OSP Kuślin, OSP Wąsowo i OSP Michorzewko gasiło ściernisko na powierzchni 3 hektarów. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do zapalenia zboża na pniu i nie odnotowano strat materialnych.

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja podczas pożaru w miejscowości Nowa Wieś Zbąska. Tam ogień strawił dwa hektary zboża na pniu oraz kombajn zbożowy marki Claas. Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na kwotę 607 tysięcy złotych. Do walki z żywiołem zadysponowani zostali strażacy z JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Nądnia, OSP Przyprostynia, OSP Nowa Wieś Zbąska, OSP Zbąszynek i OSP Dąbrówka. Na szczęście ogień nie przeniósł się na pozostałą cześć ogromnego areału zboża.

Następnego dnia kombajn i zboże spłonęły w miejscowości Grabowiec w powiecie człuchowskim. W akcji gaśniczej uczestniczyły śmigłowiec gaśniczy Lasów Państwowych, JRG Człuchów, Wojskowa Straż Pożarna, OSP Bińcze, OSP Czarne, OSP Rzeczenica.

Jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu, rolnik, rolnictwo, portal rolny, pożar na polu, pożar kombajnu, pożar zboża na pniu,

Jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu?

Strażacy przypominają, że minimalna odległość maszyn od stert, stogów, drewnianych budynków powinna wynosić 5 m. Należy zabezpieczyć rury wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.

Trzeba zapewnić możliwość bezpiecznego i szybkiego opuszczenia przez ludzi i sprzęt stodoły lub innego pomieszczenia gospodarczego na wypadek pożaru.

Benzynę czy olej napędowy powinno się przechowywać w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, najlepiej w zamkniętych, metalowych pojemnikach, w odległości co najmniej 10 m od miejsca od stogu, w miejscu oczyszczonym z materiałów palnych.

Miejsca stertowania i kombajnowania powinniśmy wyposażyć w gaśnice, pojemnik z wodą z wodą o pojemności min. 200 litrów wraz z wiadrem, a jeszcze lepiej beczkowóz z wodą oraz w sprzęt do oborania miejsca powstania pożaru. Nie wolno też palić tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów, podczas zbioru oraz przy transporcie palnych płodów rolnych.

Jak zminimalizować ryzyko pożaru na polu, rolnik, rolnictwo, portal rolny, pożar na polu, pożar kombajnu, pożar zboża na pniu,

Przy ustawianiu stert i stogów zwracajmy uwagę na kilka zasad:

 • stogi nie mogą przekraczać powierzchnią 1000 m2 lub kubatury 5000 m3
 • przy ustawianiu stert i stogów należy zachować odległości co najmniej:
  • od drewnianych budynków – 30 m,
  • od budynków niepalnych – 20 m,
  • od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m,
  • od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m,
  • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m,
  • od lasów i terenów zalesionych – 100 m.
 • między stertami, stogami należy zachować odległość 30 m.
 • wokół stert i stogów należy przeorać pole wykonując pas o szerokości co najmniej 2 m, ale pas powinien być wykonany w odległości 3 m od stogu.

Jak uniknąć pożaru kombajnu?

Przed rozpoczęciem prac należy usunąć z podzespołów ślady smarów olejów i paliwa, silnik oczyścić dokładnie z pyłu i zanieczyszczeń, sprawdzić stan instalacji elektrycznej, akumulatorów, sprawdzić złącza i zaciski elektryczne.

Nie wolno eksploatować silnika przy uszkodzonym lub zanieczyszczonym tłumiku wydechu. Należy systematycznie usuwać zanieczyszczenia z osłony chłodni. Maszynę przed rozpoczęciem prace należy osłuchać, a po kilku minutach sprawdzić temperaturę łożysk, przekładni i oblachowania. Osoba obsługująca kombajn musi bezwzględnie przestrzegać zakazu palenia tytoniu.

W przypadku zapalenia się w kombajnie ściętego zboża, należy natychmiast wyłączyć mechanizm tnący i odjechać od łanu zboża. Następnie poprzez mechanizm omłotowy i wytrząsacz trzeba wyrzucić palące się zboże na zewnątrz. Następnie obsługujący pojazd powinien przystąpić do gaszenia ognia przy pomocy gaśnic.

Zabezpieczenie kombajnu powinny stanowić dwie gaśnice min. 6 kg. Dodatkowo powinna być wożona łopata, saperka do ewentualnego przysypywania ziemią płonącej słomy. Po zakończeniu pracy, podczas parkowania, od maszyny powinny być odłączone akumulatory.
Kombajnu nie wolno garażować w stodole, ani parkować w pobliżu stert i stogów.

Redakcja AgroNews, fot. KPP SP Człuchów/Twitter, KP PSP Nowy Tomyśl oraz OSP Wąsowo

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here