Zboża nie zabraknie

W bieżącym sezonie można oczekiwać większego eksportu zbóż z Polski – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Krajowa produkcja zbóż była stosunkowo udana. Wprawdzie wg szacunków GUS niższa jest produkcja pszenicy, jednak za sprawą większej produkcji innych gatunków, w tym w szczególności kukurydzy na ziarno, łączna produkcja zbóż jest większa niż przed rokiem.

Z kolei w wielu innych krajach Europy produkcja w bieżącym roku jest mniejsza, a w części regionów również niższej jakości. W ubiegłym sezonie eksport zbóż z Polski wyniósł ponad 1,4 mln t. Sparks przewiduje, że w bieżącym sezonie eksport może zbliżyć się do 2,2 mln t. Jednocześnie o prawie 700 tys. t do 1,0 mln t ma obniżyć się import zbóż. W rezultacie w sezonie 2012/13 eksport netto może wynieść  aż 1,2 mln t, podczas gdy w ubiegłym sezonie import przewyższał eksport o ponad 0,7 mln t. Dostępne dotychczas dane potwierdzają dużą skalę eksportu.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za Sparks) w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego sezonu (lipiec i sierpień) eksport zbóż wyniósł 464 tys. t czyli o 294 tys. t więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym sezonie. Jednocześnie import zmalał do zaledwie 144 tys. t, tj. poziomu o 193 tys. t mniejszego niż rok temu. Również dane o przeładunkach w portach potwierdzają tezę o możliwym dużym eksporcie zbóż.

Jak wynika z analizy danych Sparks w pierwszych czterech miesiącach sezonu eksport pszenicy za pośrednictwem portów wyniósł 380 tys. t podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem zaledwie 130 tys. t.

Znacznie większy był również eksport jęczmienia (117 tys. t wobec 1 tys. t przed rokiem) i kukurydzy (180 tys. t wobec 16 tys. t). Łącznie w okresie tym eksport zbóż zwiększył się o 640 tys. t. W tym samym czasie importu zmniejszył się o 35 tys. t.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics