Zboża nie zabraknie

W bieżącym sezonie można oczekiwać większego eksportu zbóż z Polski – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Krajowa produkcja zbóż była stosunkowo udana. Wprawdzie wg szacunków GUS niższa jest produkcja pszenicy, jednak za sprawą większej produkcji innych gatunków, w tym w szczególności kukurydzy na ziarno, łączna produkcja zbóż jest większa niż przed rokiem.

Z kolei w wielu innych krajach Europy produkcja w bieżącym roku jest mniejsza, a w części regionów również niższej jakości. W ubiegłym sezonie eksport zbóż z Polski wyniósł ponad 1,4 mln t. Sparks przewiduje, że w bieżącym sezonie eksport może zbliżyć się do 2,2 mln t. Jednocześnie o prawie 700 tys. t do 1,0 mln t ma obniżyć się import zbóż. W rezultacie w sezonie 2012/13 eksport netto może wynieść  aż 1,2 mln t, podczas gdy w ubiegłym sezonie import przewyższał eksport o ponad 0,7 mln t. Dostępne dotychczas dane potwierdzają dużą skalę eksportu.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za Sparks) w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego sezonu (lipiec i sierpień) eksport zbóż wyniósł 464 tys. t czyli o 294 tys. t więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym sezonie. Jednocześnie import zmalał do zaledwie 144 tys. t, tj. poziomu o 193 tys. t mniejszego niż rok temu. Również dane o przeładunkach w portach potwierdzają tezę o możliwym dużym eksporcie zbóż.

Jak wynika z analizy danych Sparks w pierwszych czterech miesiącach sezonu eksport pszenicy za pośrednictwem portów wyniósł 380 tys. t podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem zaledwie 130 tys. t.

Znacznie większy był również eksport jęczmienia (117 tys. t wobec 1 tys. t przed rokiem) i kukurydzy (180 tys. t wobec 16 tys. t). Łącznie w okresie tym eksport zbóż zwiększył się o 640 tys. t. W tym samym czasie importu zmniejszył się o 35 tys. t.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here