Zboże i rzepak kontynuują silne wzrosty

Za nami trzecia sesja wzrostowa z rzędu na giełdowym rynku zbóż i oleistych. W konsekwencji notowania kukurydzy i pszenicy odbiły w górę w ostatnich dniach o kilkanaście euro (4,6-5,5%), a rzepak podrożał o prawie 40 euro za tonę (9%).

Zboże i rzepak kontynuują silne wzrosty

Obecna fala wzrostowa jest wynikiem blokady ukraińskiego eksportu przez Rosję (korytarz zbożowy) oraz niektórych zachodnich sąsiadów. Polska dzisiaj zmieniła zdanie i zezwoli od piątku na tranzyt ukraińskich towarów do 4 polskich portów i za granicę. Być może podobne rozwiązania przyjmą też Węgry i Słowacja (zakazały już importu) oraz Bułgaria (zamierzała pójść śladem Polski).

O ile sesja w Paryżu była mocno wzrostowa, to amerykańskie kontrakty na zboża zamknęły się na tylko niewielkim plusie (już po informacji, że Polska wznowi tranzyt zbóż z Ukrainy).

USDA ponownie tnie prognozy globalnych zbiorów kukurydzy w tym sezonie

W najbliższych dniach rozmowy w sprawie funkcjonowania korytarza zbożowego podejmie z Rosją szef ONZ Antonio Guterres. Wcześniej negocjacje kończyły się ustępstwami ze strony Rosji.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics