Zdrowa, transgeniczna świnia

Narządy do przeszczepu od transgenicznej świni? Już wkrótce może się to okazać prawdą…

Pierwszy okaz zmodyfikowanej genetycznie świni wyhodowano w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem. Dzięki zniesieniu bariery immunologicznej jej narządy mogą zostać przeszczepione człowiekowi. Zdrowy i przystojny tucznik z ludzkimi genami to w tej chwili prawdopodobnie najdroższa i najbardziej niezwykła świnia w Europie.
Trzeba było lat doświadczeń wielu naukowców zanim pojawił się taki efekt: zdrowa, transgeniczna świnia.

Jacek Jura – Instytut Zootechniki w Krakowie: Posiada gen, który będzie umożliwiał wykorzystanie narządów pochodzących od takich transgenicznych zwierząt do przeszczepienia u ludzi.

Jeśli przeszczepimy człowiekowi narząd od zwykłej świni, dojdzie do odrzucenia przeszczepu – tłumaczy profesor Zdzisław Smorąg.

Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie:
Trzeba pokonać barierę immunologiczną.

To właśnie najtrudniejsze zadanie. Naukowcy wprowadzili ludzki gen do komórki rozrodczej zwierzęcia. Po setkach nieudanych prób udało się. Jedno jedyne prosię w całym miocie miało pożądane cechy.

Joanna Abramczyk – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Jest to knurek o żywym temperamencie. Ciekawski, oswojony.

To dopiero pierwszy krok – zastrzegają się naukowcy.

Prof. Zdzisław Smorąg – Instytut Zootechniki w Krakowie: Kiedy przyjdzie ten czas, kiedy powiemy, że mamy stado transgenicznych świń, zmodyfikowanych tak, by mogły być dawcami nerek, serca, wątroby u człowieka – to kwestia czasu, perspektywa nie tak odległa.

Cenny knur jest oczkiem w głowie hodowców.

Mirosław Koska – stacja badawcza trzody chlewnej w Żernikach Wielkich: Mamy nadzieje, że teraz, gdy zwykła produkcja nie gwarantuje przychodów, stado takich świń to nadzieja dużych dochodów dla fermy.

A przede wszystkim szansa i nadzieja dla wielu chorych oczekujących na organy do przeszczepu”
– podała Redakcja Rolna TVP.

Pozostaje jeszcze tylko kwestia moralna…

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża w dół, a rzepak w górę na zamknięciu wtorkowej sesji

Na wtorkowym zamknięciu ceny pszenicy kontynuowały spadek w Chicago i Paryżu. Powodem jest szybki postępu w zasiewach odmian ozimych w Stanach Zjednoczonych, ale negatywnie na ceny mogła...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics