Ziarna z Ukrainy będzie więcej. Pomoże rozłożenie kontyngentów na kwartały?

Rośnie znaczenie Ukrainy na globalnym rynku zbóż. Z najnowszych prognoz wynika, że kraj ten w sezonie 2017/18 wyeksportuje ponad 43 mln ton ziarna. Spora część trafi na unijny rynek. To zła wiadomość dla polskich rolników, którzy mówią wprost: import ukraińskich zbóż zagraża naszym interesom.

rolnictwo, środowisko, zysk rolnika, Ukraina, kukurydza, pszenica, import zbóż, zboża, eksport,

Znaczenie Ukrainy na globalnym rynku zbóż systematycznie wzrasta. W przedstawionym 26.10 br. raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej podniesiono o 0,5 mln t prognozę eksportu zbóż z Ukrainy w sezonie 2017/18 do 43,1 mln t. Do najważniejszych odbiorców należą m.in. kraje unijne.

– W ciągu ostatnich pięciu sezonów eksport ziarna z Ukrainy ogółem zwiększył się prawie dwukrotnie. Atutem Ukrainy są bardzo dobre gleby, korzystny klimat, niskie koszty produkcji oraz bardzo dobre położenie względem głównych importerów skoncentrowanych wokół Morza Śródziemnego – wyjaśnia Marta Skrzypczyk z Banku BGŻ BNP Paribas.

Ukraina ma szczególnie duże znaczenie w eksporcie kukurydzy.

– W bieżącym sezonie wyeksportuje ona rekordowe 21,6 mln t tego ziarna, czyli o 5 proc. (1 mln t) więcej niż w poprzednim sezonie. Oznacza to, że blisko 80 proc. produkcji zostanie sprzedane poza granicami kraju – wylicza Skrzypczyk.

Z kolei z prognozowanym eksportem pszenicy w sezonie 2017/18 na poziomie 16,7 mln t, nasz sąsiad zajmie szóste miejsce na świecie z udziałem 9,6 proc.

W minionym sezonie 2016/2017 (od lipca 2016 roku do marca 2017 r.) import zbóż z Ukrainy do Unii Europejskiej wyniósł 6,4 mln ton. To prawie połowa ogólnego importu ziarna do UE.

W tym samym okresie do Polski z Ukrainy przywieziono 50 tys. ton ziarna.

Rolnicy: zalewa nas ukraińskie ziarno

Rolnicy nie wierzą w te oficjalne dane. Ich zdaniem na nasz rynek trafia o wiele więcej ukraińskiego ziarna. Twierdzą, że skala niekotrolowanego wwozu ziarna ponad ustalonymi kontyngentami jest ogromna. W założeniu Komisji Europejskiej zboże z Ukrainy miało trafiać przez nasz kraj do innych państw UE. Ale nie trafia. Bo większość ziarna zostaje w Polsce.

– Okazuje się, że zboże z Ukrainy najczęściej zostaje w Polsce, zamiast zgodnie z zamysłem Komisji Europejskiej trafiać do krajów, gdzie jest jego duży deficyt. Tak więc ziarno nie jedzie do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii, mimo że na wjeździe do Polski jest podawane właśnie takie miejsce przeznaczenia – tak kilka miesięcy temu tłumaczył w rozmowie z nami Tadeusz Szymańczak, rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

UE zwiększyła kontyngenty dla Ukrainy

Kilka miesięcy temu ministrowie i wiceministrowie rolnictwa państw członkowskich UE zgodzili się na dodatkowy import produktów rolnych z Ukrainy. Od głosu wstrzymała się jedynie strona litewska i polski wiceminister rolnictwa – Ryszard Zarudzki.

Dzięki zgodzie przyznanej właśnie przez ministrów odpowiedzialnych za rolnictwo w państwach Wspólnoty, Ukraina będzie mogła eksportować do krajów UE dodatkowo 3 tys. ton pomidorów, 625 tys. ton kukurydzy i 325 tys. ton jęczmienia. Przyznanie kolejnych preferencyjnych warunków handlowych ma na celu wzmocnienie ukraińskiej gospodarki.

Przeciwny zwiększeniu bezcłowego kontyngentu dla Ukrainy był polski wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Jego zdaniem może to zagrozić lokalnym rynkom.

– Jeśli chodzi o import z Ukrainy i z Macedonii to Polska przy każdym wniosku o zwiększenie kontyngentów importowych do Unii Europejskiej sprzeciwia się tego typu działaniom, sprzeciwia się tego typu pomysłom. Niestety, na ogół jesteśmy osamotnieni wśród państw UE w działaniach, dlatego często kontyngenty są zwiększane – mówił kilka tygodni temu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zabiega o możliwość rozłożenia na kwartały kontyngentów na przywóz zbóż pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Jego zdaniem ochrona celna unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż jest konieczna.

– Z doświadczeń lat ubiegłych widać, że niektóre kontyngenty wykorzystane są w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od ich otwarcia. My chcemy, aby były one rozłożone w ciągu całego roku – mówił minister Jurgiel podczas spotkania z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem.

Jurgiel podkreślił, że większy napływ ziarna może spowodować destabilizację polskiego i unijnego rynku zbóż. Ale zaznaczył także, że import zbóż z Ukrainy jest na bieżąco przez niego monitorowany.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE