Zmiany w przepisach dotyczących uprawy konopi – co warto wiedzieć?

7 maja 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystkie zmiany w przepisach sprawiły, że możliwa jest uprawa konopi poza konopiami włóknistymi. Uprawa prowadzona może być w instytutach badawczych aby dzięki temu uzyskać surowiec przeznaczony do przygotowywania leków. Dodatkowo zgodnie z ustawą przeniesiony został obowiązek monitorowania upraw maku oraz konopi włóknistych na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Zmiany w przepisach dotyczących uprawy konopi – co warto wiedzieć?

Co więcej warto wiedzieć o ustawie? 

Ustawa została uchwalona przez sejm już 24 marca tego roku. Wraz z wejściem w życie ustawy uprawa konopi oraz maku w Polsce jest pod ścisłą kontrolą kropkę aktualny stan prawny określa uregulowania. Dotychczas wszyscy producenci oraz podmioty skupujące mak lub konopie muszą składać corocznie wniosek, a wraz z nim stosowną dokumentację do wójtów, prezydentów miast lub burmistrzów. Decyzja ma upoważnić do uprawy oraz skupu konopi włóknistych. Natomiast aktualny nowelizację prawne zniosły ten obowiązek.

Dlatego aby móc uprawiać konopie lub mak wystarczy zgłosić odpowiedni wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dotychczasowe rozwiązania prawne wpływały jednak ograniczająco przede wszystkim na powierzchnię uprawy oraz rozwój Krajowej biogospodarki. Natomiast wraz z nowelizacją ustawy przepisy zniosły ten obowiązek. Więcej informacji w tym obszarze odnaleźć można na stronie https://ganjafarmer.com.pl/.

Jakie zmiany wchodzą w życie?

Dzięki ustawie przeniesiony został obowiązek monitorowania upraw z wójtów na miejsce położenia uprawy. Tym samym kontrolą zajmuje się aktualnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W tym samym wszystkie podmioty uprawiające konopie włókniste są wpisane do rejestru, który prowadzony jest przez dyrektora oddziału terenowego krajowego ośrodka wsparcia rolnictwa. Ośrodek ten zyskuje ponadto prawo do prowadzenia kontroli oraz sprawdzania producentów i podmioty skupujące konopie włókniste. Dodatkowo nowe przepisy określają, że kontrole muszą zostać wykonane u co najmniej 10% producentów konopi włóknistych w każdym roku zbiorów. Natomiast w przypadku, kiedy producent będzie uniemożliwia lub utrudnia prowadzenie kontroli wówczas może zostać obarczonym karą finansową w wysokości 10000 zł.

Co pozostaje bez zmian?

Pomimo licznych apeli pacjentów oraz firm farmaceutycznych konopie nadal nie podlegają refundacji. Dodatkowo zgodnie z ustawą podniesiono dopuszczalna zawartość THC oraz THCa, która aktualnie wynosi 0,3%. Zmianie uległa również sama definicja konopi włóknistych w związku z podniesieniem tych właśnie wartości. Rozszerzone została także lista potrzeb oraz celów, na które mogą zostać uprawiane konopie włókniste. Obecnie mogą być one wykorzystywane na potrzeby chemiczne, włókiennicze, celulozowo-papiernicze, energetyczny, kosmetyczny, farmaceutyczny, ale również w przypadku rekultywacji i remediacji gruntów. Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą maksymalna powierzchnia do uprawy konopi włóknistych na własne potrzeby nie może wynosić więcej aniżeli 1 hektar rocznie. Natomiast wszystkie konopie włókniste zebrane z własnych upraw mogą być przetwarzane tylko we własnym zakresie.

Istotny jest również wykorzystywany materiał siewny konopi. Musi być on kategorii elitarny albo z kategorii kwalifikowany zgodnie z rozumieniem przepisów o nasiennictwie. Natomiast aby uzyskać stosowne pozwolenie na uprawę konieczne jest oświadczenie, o posiadaniu pomieszczenia oraz środków transportu w, które zabezpieczone są przed kradzieżą torebek. Dotyczy to przewozu otrzymanych produktów.

Czy to zmiany na dobre?

Zgodnie z ustawą uprawa konopi będzie mogła zostać zrealizowana przede wszystkim na cele energetyczne, paszowe, weterynaryjne, materiałów kompozytowych, pszczelarskie, ale również w celach naturalnych środków ochrony roślin. Dodatkowo projekt przewiduje również uprawę konopi włóknistych na potrzeby własne oraz potrzeby naukowo-badawcze. Jednak instytuty badawcze, które pragną prowadzić uprawy konopi innych niż włókniste zobowiązane są do spełnienia szeregu wymogów, a także posiadania zezwolenia wydanego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Od roku 2022 podmioty zamierzające uprawiać konopie włókniste muszę zawrzeć we wniosku o wpis do rejestru informacje na temat swoich danych teleadresowych, ale także informacje na temat uprawy. Zmiana przepisów prawnych jest niewątpliwie bardzo korzystna przede wszystkim dla wielu gałęzi przemysłu, a w szczególności dla pacjentów, dla których konopie mogą być niekonwencjonalnym sposobem leczenia wielu schorzeń.

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE