Zmiany w sektorze energii?

Oczekuje się, że światowy wzrost sektora energii w ciągu następnych 20 lat będzie  zdominowany przez gospodarki wschodzące, takie jak Chiny, Indie, Rosję i Brazylię, przy  czym przyśpieszone zostaną wysiłki w kierunku poprawy wydajności energetycznej – podaje  Przegląd Rynku Energii BP w 2030 r. (BP Energy Outlook 2030). 

Przewiduje się zwiększenie dywersyfikacji energetycznej, zaś paliwa niekopalne takie jak energia  nuklearna, wodna i ze źródeł odnawialnych – mają w ujęciu zbiorczym po raz pierwszy stać się  największym źródłem wzrostu. Na przestrzeni następnych 20 lat udział energii ze źródeł odnawialnych (słonecznej, wiatrowej,  geotermalnej i biopaliw) we wzroście rynku energetycznego ma podnieść się z 5% do 18%.  Według BP, biopaliwa pokryją do 2030 roku 9% zapotrzebowania na paliwa do transportu.  Do 2030 roku oczekuje się wzrostu światowej produkcji biopaliw do 6,7 mln baryłek dziennie –  wzrost z poziomu 1,8 mln baryłek w 2010 r.

W ciągu najbliższych 20 lat produkcja przyczyni się  do wzrostu podaży w krajach spoza OPEC aż o 125%. Do tej gwałtownej ekspansji przyczynią się:  dalsze wsparcie o charakterze politycznym, wysokie ceny ropy oraz ulepszenia i innowacje  technologiczne.  Produkcja biopaliw będzie wciąż zdominowana przez USA i Brazylię – ale ich łączny udział w  całkowitej produkcji biopaliw spadnie z 76% w 2010 roku do 68% w 2030 roku, ponieważ rosnąć  zaczyna produkcja z regionu Azji i Pacyfiku.  Spowolnione jednak zostanie tempo wzrostu transportu – wskutek spadku w wysoko rozwiniętych  krajach z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Całkowity popyt tych krajów na ropę i  inne paliwa płynne osiągnął maksymalny poziom w 2005 roku i do 2030 roku spadnie z powrotem  mniej więcej do poziomu obserwowanego w 1990 r.  „Spowolnienie wzrostu łącznej ilości energii do celów transportowych związane jest z wyższymi  cenami ropy i poprawą w zakresie gospodarowania paliwami, nasyceniem rynku samochodowego  w dojrzałych gospodarkach oraz spodziewanym wzrostem opodatkowania i obniżką subsydiów w  krajach rozwijających się", powiedział główny ekonomista BP Christof Rühl. 

Udział państw OPEC w światowej produkcji ropy ma wzrosnąć do 46% – czyli poziomu  nienotowanego od 1977 r. Równocześnie prawdopodobnie spadnie uzależnienie USA od importu  ropy i gazu – do poziomu niewidzianego od lat 90. ubiegłego wieku. Stanie się tak wskutek  poprawy wydajności paliw i oczekiwanego zwiększenia roli biopaliw. Na wzrost lojalnej  konsumpcji negatywny wpływ miały też wyższe ceny ropy w ostatnich latach oraz stopniowa  redukcja subsydiów w krajach-importerach.  Mix paliw również ulegnie zmianie w ciągu nadchodzących dwóch dekad. Rynek ropy, z  wyłączeniem biopaliw, będzie rósł stosunkowo wolno – w tempie 0,6% rocznie, natomiast  najszybciej rosnącym paliwem kopalnym jest gaz naturalny, a jego tempo wzrostu jest  ponadtrzykrotnie wyższe niż zakładana stopa wzrostu dla ropy (2,1% rocznie).  Rynek węgla będzie roczne wzrastał o 1,2% i do 2030 roku prawdopodobnie dostarczy praktycznie  tyle samo energii, co ropa z wyłączeniem biopaliw. Zapał w kierunku silnej polityki dotyczącej  dekarbonizacji (carbon policy) w krajach OECD jest więcej niż równoważony przez wzrost w  gospodarkach krajów wschodzących.  „Globalny mix paliw wciąż podlega dywersyfikacji – ale po raz pierwszy paliwa niekopalne będą  głównym źródłem wzrostu podaży", powiedział Rühl. 

Źródło: Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa,www.fapa.com.pl, fot. morguefile.com
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics